Reklama

Reklama

BBC: Brytyjczycy szkolą ukraińskich żołnierzy

Brytyjscy wojskowi zaczęli szkolić żołnierzy ukraińskich uczestniczących w walkach z separatystami w Donbasie - podał w czwartek portal BBC News. 35 Brytyjczyków jest w Mikołajewie na południu Ukrainy; zakres szkolenia to pomoc lekarska i taktyka obronna.

Jak zauważa portal BBC News, jest to pierwszy długoterminowy program szkoleniowy dla Ukrainy ze strony państwa zachodniego od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy. 35 Brytyjczyków spędzi na Ukrainie około dwóch miesięcy, a w kolejnych tygodniach przyjadą następni. Jednak obecność kilkudziesięciu instruktorów wojskowych to krok symboliczny, który nie zmieni szali militarnej konfliktu - komentuje BBC.

Brytyjczycy przekażą też Ukraińcom sprzęt nieśmiercionośny. Rząd w Londynie zaoferował zestawy pierwszej pomocy, śpiwory i gogle noktowizyjne.

Reklama

Wysłanie na Ukrainę batalionu, który ma szkolić trzy bataliony ukraińskie, zapowiedziały Stany Zjednoczone.

Od 12 lutego w Donbasie obowiązuje rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami. Ogółem rozejm jest przestrzegany, mimo sporadycznych ostrzałów. Według szacunków ONZ od kwietnia zeszłego roku zginęło na wschodzie Ukrainy co najmniej 6 tysięcy ludzi, a realna liczba ofiar może być jeszcze wyższa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy