Reklama

Reklama

Ashton pośrednikiem w rozmowach na Ukrainie?

​Jeden z przywódców ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko apeluje, by rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem obserwowali międzynarodowi pośrednicy.

W Kijowie ponownie przebywa szefowa unijnej dyplomacji. Catherine Ashton ma w planach rozmowy zarówno z przedstawicielami władzy, jak i liderami opozycji.

Reklama

O spotkaniu Ashton z Witalijem Kliczką i Wiktorem Janukowyczem przy jednym stole na razie nic nie wiadomo. Szefowa unijnej dyplomacji w zeszłym tygodniu przebywając w Kijowie przekonywała, że wszystkie strony są zobowiązane do prowadzenia negocjacji.

- Dialog, który pojawia się od czasu do czasu, musi stać się prawdziwym dialogiem. Istnieje możliwość, którą trzeba wykorzystać teraz - powtarzała Ashton. 

Teraz szefowa unijnej dyplomacji ma przedstawić w Kijowie ofertę pomocy finansowej, która została przygotowana przez Brukselę i Waszyngton. Unia do tej pory oferowała Ukrainie prawie miliard euro.

Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy był gotowy pożyczyć Kijowowi 15 miliardów dolarów, ale pod warunkiem przeprowadzenia głębokich reform.

Bankierzy domagali się między innymi urealnienia cen gazu - tak, by państwo nie dopłacało do "błękitnego paliwa".

Teraz - według nieoficjalnych informacji - uruchomienie pożyczki nie ma być obwarowane takimi rygorystycznymi wymaganiami.

Bruksela jednak zastrzega, że warunkiem udzielenia wsparcia jest zakończenie przemocy i stabilizacja polityczna.

Dowiedz się więcej na temat: Kijów | Ukraina | Kliczko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje