Reklama

Reklama

Ashton: Bardzo ważne, by kraj pozostał zjednoczony

Unia Europejska jest zainteresowana integralnością terytorialną Ukrainy, nie jest zaniepokojona pojawiającymi się doniesieniami o możliwej groźbie wprowadzenia rosyjskich wojsk na Krym - powiedziała we wtorek w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- Ważne, by relacje między Ukrainą a Rosją były mocne - powiedziała Ashton na konferencji prasowej w Kijowie. Dodała, że bardzo ważne jest utrzymanie integralności terytorialnej zjednoczonej Ukrainy.

Reklama

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, związane z informacją o możliwość wprowadzenia rosyjskich wojsk na Krym, Ashton powiedziała: "Nie ma powodu, by teraz omawiać tę sprawę".

Nowy rząd Ukrainy musi być "inkluzywny"

Rząd, który powstanie na Ukrainie po odsunięciu od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza musi być "inkluzywny" - oświadczyła na konferencji prasowej w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji.

Podkreśliła, że "wiemy o silnych więziach między Ukrainą a Rosją i rozumiemy je", a jednocześnie wskazała na konieczność wysłania "mocnego sygnału" w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy.

Ashton oświadczyła, że przybyła na Ukrainę, by okazać temu krajowi mocne wsparcie, pomóc mu w tym, by pozostał silny i szedł naprzód drogą, którą wybierze. Dodała też, że Rosja jako sąsiad powinna pomóc Ukrainie iść naprzód drogą, której życzy sobie Kijów.

Szefowa unijnej dyplomacji wyraziła przekonanie, że obecnie trzeba się skoncentrować na rozwiązaniu doraźnych problemów Ukrainy; później potrzebny będzie zakrojony na dłużej plan, z udziałem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

UE rozważa udzielenie Ukrainie kredytów

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton poinformowała, że UE rozważa możliwość udzielenia Ukrainie kredytów krótko- i długoterminowych.

- Prowadzimy intensywne rozmowy z naszymi partnerami o tym, jak można pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu trudności gospodarczych. Szczególnie aktywnie współpracujemy w tej sprawie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, myślimy o połączeniu kredytów krótko- i długoterminowych - powiedziała na konferencji prasowej.

Dowiedz się więcej na temat: Catherine Ashton | Kijów | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje