Reklama

Reklama

​Amerykanie wydadzą setki milionów dolarów na pomoc Ukrainie

Amerykańscy wojskowi rozpoczną w br. regularne szkolenia żołnierzy ukraińskich zgodnie z zaproszeniem rządu Ukrainy, co zwiększy łączną pomoc USA dla tego kraju w dziedzinie bezpieczeństwa od 2014 r. do 244 mln dolarów - poinformował w piątek Departament Stanu.

Według rzecznika Departamentu Stanu Marka Tonera, szkolenia mają rozpocząć się jesienią br. w zachodniej Ukrainie, niedaleko granicy z Polską

Dotychczas Amerykanie ograniczali się do prowadzenia programów instruktażowych dla oddziałów wojsk specjalnych podporządkowanych ukraińskiemu MSW.

Wcześniej dowódca sił lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges mówił, że szkolenia mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy po aneksji Krymu przez Rosję oraz wobec rozszerzania się rebelii prorosyjskich separatystów na wschodzie tego kraju.

Hodges podkreślił, że szkolenia nie oznaczają, że Stany Zjednoczone będą dostarczać Ukrainie śmiercionośną broń. Według niego, szkolenia mają głównie dotyczyć taktyki i pomocy medycznej w warunkach pola walki.

Reklama

Reuters podkreśla, że Waszyngton odrzuca wszelkie sugestie dostarczania Ukraińcom broni, nie chcąc doprowadzić do eskalacji konfliktu. Niektórzy amerykańscy politycy opowiadają się za dostarczeniem Ukrainie nowoczesnych systemów radarowych, aby ułatwić lokalizowanie stanowisk artylerii rebeliantów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy