Reklama

Reklama

Paryż otrząsa się z szoku. Przyjdzie czas na osądy?

Poczucie solidarności jest na razie, obok przerażenia, dominującą emocją, która towarzyszy paryżanom po piątkowych zamachach. Zginęło w nich ponad 120 osób.

Nieznany mężczyzna przyciągnął w sobotę fortepian w pobliże paryskiej sali koncertowej Bataclan i zagrał tylko jeden utwór: "Imagine" Johna Lennona. Był to nie tylko hołd dla ofiar terrorystów, którzy zaatakowali Paryż, ale i apel o jedność w obliczu tragedii.

Gdy tylko wybrzmiał utwór mężczyzna odjechał ze swoim fortepianem z wymalowanym na klapie symbolem pacyfy.

Poczucie solidarności jest na razie dominującą emocją, która towarzyszy paryżanom po piątkowych zamachach. "Na razie nie słychać osądów. Władze apelują, by nie stygmatyzować naszych francuskich muzułmanów, bo tym z Państwa Islamskiego właśnie o to chodzi" - mówi PAP pochodząca z Polski Anna Rabczyńska, która od kilkudziesięciu lat mieszka w Paryżu.

Reklama

Relacjonuje, że mieszkańcy miasta masowo zgłaszają się do oddawania krwi dla poszkodowanych; dawców jest tak wielu, że szpitale odsyłają niektórych i proszą o powrót w następnych dniach.

Na ulicach Paryża oddalonych od miejsc skoordynowanych ataków niewiele wskazuje, że w mieście wydarzyła się tak duża tragedia. Na dworcach widać wzmocnioną obecność policji, która wyrywkowo przeszukuje przyjezdnych i oczekujących. Tylko okolice Bataclan, Stade de France i kawiarni, które stały się celem ataków zostały odgrodzone przez policję. W pobliżu tych miejsc pojawiają się kwiaty, wetknięte za barierki i taśmy policyjne, a ludzie zatrzymują się w milczeniu.

Peggy C., paryska fotografka, która wykonuje zdjęcia z koncertów, miała w piątek być wśród widzów na występie zespołu Eagels of Death Metal w sali Bataclan, ale zmieniła plany. Jednak było tam wielu jej przyjaciół i znajomych, dlatego Peggy spędziła sobotę na sprawdzaniu, czy nic im się nie stało. Wydaje się, że wszyscy przeżyli. Jak opowiada PAP, dwojgu jej przyjaciół udało się uciec z sali koncertowej, bo na szczęście stali przy drzwiach ewakuacyjnych, "Jeden znajomy schował się w jakimś małym pokoju technicznym, a koleżanka została ranna w plecy, nie wiem czy była to kula czy coś innego" - mówi Peggy.

Jej znajomi mieli wiele szczęścia, bo - jak podają media i świadkowie - w Bataclan terroryści dokonali "rzezi", strzelając do ludzi leżących na ziemi i uciekających w kierunku wyjść ewakuacyjnych. W pierwszej chwili niektórzy myśleli, że to element koncertowego show. Zginęło 80 osób. Peggy nie potrafi wyjaśnić, dlaczego akurat ten koncert i to specyficzne środowisko fanów kalifornijskiej grupy stało się celem ataków. Nie jest to ciężki metal, ani sataniści.

Sprawca jest znany - zamachów dokonali terroryści powiązani z Państwem Islamskim. Francja została zaatakowana już po raz drugi w tym roku; w styczniu celem zamachowców była redakcja satyrycznego pisma "Charlie Hebdo" i sklep z produktami koszernymi. Tym razem skala ataków, jak i liczba ofiar była o wiele większa.

Zdaniem niektórych komentatorów, gdy minie szok, ludzie mogą szukać winnych wśród polityków i służb specjalnych, które mimo zwiększonej czujności i zaostrzonych środków bezpieczeństwa po styczniowych zamachach nie zdołały zapobiec kolejnym atakom.

Z Paryża Anna WidzykDowiedz się więcej na temat: zamach w Paryżu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje