Reklama

Reklama

MSZ: Ostrzegamy przed podróżą do Francji

W związku z zamachami terrorystycznymi, jakie przeprowadzono w nocy z piątku na sobotę w Paryżu, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie przed podróżami do Francji. Resort wzywa też do korzystania z systemu Odyseusz.

MSZ zaapelowało również do obywateli polskich przebywających w Paryżu o bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych.

"Władze francuskie wezwały mieszkańców Paryża do pozostania w domach" - przypomina resort.

'"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również wszystkim osobom planującym podróż do lub z Paryża rozważenie aktualnego stanu bezpieczeństwa i nawiązanie kontaktu z przewoźnikiem w celu potwierdzenia ew. możliwości odbycia podróży" - napisano w komunikacie.

Ministerstwo przypomina też o stronie "Polak za granicą" (link: https://polakzagranica.msz.gov.pl). Można tam m.in. sprawdzić ostrzeżenia i informacje o poszczególnych państwach,

Reklama

System Odyseusz

System Odyseusz to koordynowany przez Departament Konsularny MSZ serwis internetowy. Korzystając ze specjalnego formularza można tam zgłosić swoją podróż zagraniczną - zarówno krótką wycieczkę zagraniczną, jak i długi pobyt za granicą związany z pracą czy wyjazdem na studia.

Dzięki takiej rejestracji, jak zapewnia ministerstwo, w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji - takich jak atak terrorystyczny - MSZ będzie miało ułatwiony kontakt z Polakami za granicą. Będzie mogło udzielić niezbędnych informacji. Więcej informacji na stronie https://odyseusz.msz.gov

6 zorganizowanych ataków

W nocy z piątku na sobotę terroryści dokonali w Paryżu sześciu skoordynowanych, niemal jednoczesnych, ataków, m.in. w sali koncertowej Bataclan i w pobliżu stadionu Stade de France.

Prokurator Paryża Francois Molins poinformował w sobotę, że w serii zamachów w Paryżu zginęło 129 osób, a ok. 350 zostało rannych; 99 z nich jest w stanie krytycznym. Dodał, że siedmiu terrorystów zginęło w "czasie przestępczych działań".

JT


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy