Reklama

Reklama

Merkel: Jesteśmy silniejsi niż jakakolwiek forma terroryzmu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w niedzielę, pierwszym dniu szczytu G20 w Turcji, by przywódcy najsilniejszych gospodarek świata zjednoczyli się, aby mogli zmierzyć się z terroryzmem i każdym militarnym zagrożeniem.

"Stąd, ze szczytu G20, chcemy ogłosić wyraźne przesłanie, że jesteśmy silniejsi niż jakakolwiek forma terroryzmu" - powiedziała Merkel, dodając, że temat ataków w Paryżu zdominował tureckie spotkanie.

Merkel oznajmiła też, że wzmocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest dla Niemiec kluczowe.

"Ohydne ataki terrorystyczne"

Uczestniczący w szczycie przywódcy państw G20 zdecydowanie potępili "ohydne ataki terrorystyczne" w Paryżu. Zapewnili, że w walce z terroryzmem będą działać wspólnie. Chcą też zamknąć kanały finansowania organizacji terrorystycznych m.in. przez wymianę informacji wywiadowczych i zamrażanie środków gromadzonych na kontach. Przywódcy najbogatszych państw uzgodnili też, że należy zwiększyć kontrole na granicach i lotniskach.

Reklama

W poniedziałek podczas szczytu przywódcy mają podpisać porozumienie, którego projekt został zaprezentowany w niedzielę. Z dokumentu wynika, że zdaniem uczestników szczytu migracja to problem globalny i jako taki musi być rozwiązany w sposób skoordynowany.

Szczyt G20 potrwa do poniedziałku. Uczestniczą w nim przedstawiciele najbogatszych krajów świata, w tym Brack Obama i Władimir Putin. Do G20 należy 19 państw i Unia Europejska.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy