Reklama

Reklama

Broń użyta w Paryżu była wyprodukowana w b. Jugosławii

Broń użyta przez terrorystów w atakach w Paryżu 13 listopada została wyprodukowana w byłej Jugosławii. Producentem była fabryka "Zastawa Orużje", czyli "Zastawa Uzbrojenie" w mieście Kragujevac.

Informacje potwierdził dyrektor fabryki Milojko Brzaković. Ujawnił, że dwa dni po atakach w Paryżu, serbskie ministerstwo spraw wewnętrznych przesłało numery seryjne broni znalezionej w stolicy Francji w trakcie zamachów i tuż po nich. - Myślę, że było siedem, może osiem sztuk automatycznej broni typu kałasznikow - powiedział dyrektor Brzaković.

Była to jugosłowiańska wersja radzieckiego automatycznego karabinka AK-47. Znajdował się on na wyposażeniu Jugosłowiańskiej Armii Ludowej i był dostarczany do koszar, między innymi w Słowenii, Bośni i Macedonii. Po rozpadzie Jugosławii broń ta znalazła się we wszystkich nowo powstałych państwach.

Reklama

Dyrektor Milojko Brzaković podkreśla, że obecnie uzbrojenie wyprodukowane przez zakłady "Zastawa" nie może być wydane nikomu bez zgody " władz Serbii".

Profesor Zoran Dragišić z Wydziału Obrony agencji Tanjug wyjaśniła, że w taką broń wyposażone były oddziały obrony terytorialnej wszystkich byłych jugosłowiańskich republik. Dodaje, że z Serbii legalnymi kanałami mogła być dostarczona do krajów Bliskiego Wschodu. Mogła też trafić tam z przemytu. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia przemyt broni na terenach byłej Jugosławii był rozwinięty na dużą skalę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy