Reklama

Reklama

Zamach w Tunezji

Zamach w Tunezji. Problem z ustaleniem liczby ofiar

Tunezja próbuje ustalić liczbę ofiar zamachu na muzeum Bardo w Tunisie. Wcześniej informowano o 22 zabitych - wśród nich miało być 20 turystów. Z najnowszych ustaleń wynika, że w ataku zginęło 17 obcokrajowców.

Tunezyjski premier Habib Essid poinformował, że wśród ofiar, które udało się zidentyfikować, jest Polak, a także 5 Japończyków, 4 Włochów, 2 Kolumbijczyków i po jednej osobie z Australii, Hiszpanii oraz Francji.

Na razie nie wiadomo nic o dwóch pozostałych osobach.

Informacje te są jednak sprzeczne z komunikatem włoskiego MSZ. Ministerstwo poinformowało, że w zamachu zginęły 3, a nie 4 osoby z Włoch. Z kolei Hiszpania informowała o 2 ofiarach, a nie - jak podaje Essid - o jednej.

MSZ potwierdza informacje o Polakach

- Wśród turystów, którzy zginęli w Tunezji, są Polacy - potwierdził rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski.

Reklama

Nie chciał jednak podać dokładnej liczby, ponieważ - po ustaleniu tożsamości ofiar - w pierwszej kolejności będą zawiadamiane rodziny zmarłych.

Polska wysyła specjalny zespół do Tunisu


W ciągu kilku godzin wyjedzie z Warszawy specjalny zespół, który ma pomóc polskim obywatelom. W zespole znajdzie się m.in. 4 psychologów, 2 lekarzy i 5 pracowników polskiej służby konsularnej .

- Zespół zajmie się tymi, którzy już są bezpieczni, wyszli cało z tej sytuacji - to grupa około 20 osób. Będziemy udzielać im pomocy psychologicznej, ponieważ mogą być w szoku - mówił rzecznik MSZ.

- Chcemy także pomóc rannym, ocenić ich stan zdrowia oraz to, czy rokują na powrót do kraju w najbliższych dniach - tłumaczył.

Polacy wśród zabitych i rannych

- W tej chwili mamy informację o 11 rannych polskich obywatelach. Wszystkie te osoby przebywają w szpitalach. Trzy osoby przeszły operację. Pozostałe osoby mają rany postrzałowe, ortopedyczne, są w dobrym stanie - poinformował rzecznik MSZ.

Jak podkreślił, lekarze, którzy pojadą z zespołem, sprawdzą, czy te osoby nadają się do transportu do kraju.

- 20 osób mamy zidentyfikowanych. To są osoby, które wyszły z ataku bez szwanku. Mamy ich nazwiska. Te osoby są policzone - mówił Wojciechowski.

Ostrzeżenia MSZ nadal aktualne

Przypomniał, że ostrzeżenia MSZ są nadal aktualne. - Prosimy turystów o to, by przed udaniem się w podróż, sprawdzali, jaki stan bezpieczeństwa panuje w kraju, do którego się udają. Apelujemy do Polaków, by nie lekceważyli tego, co staramy się w takich komunikatach przekazać - mówił.


Reklama

Reklama

Reklama