Zamach w Tunezji

Zamach w Tunezji. MSZ: Wśród ofiar Polacy

Jak wynika z najnowszych doniesień, wśród ofiar śmiertelnych zamachu na muzeum w Tunisie są Polacy, Włosi, Niemcy i Hiszpanie. Informacje te podała na Twitterze agencja AFP. W ataku zginęły 22 osoby, w tym kilkunastu zagranicznych turystów i dwóch napastników.

Do ataku doszło, kiedy w muzeum znajdowała się grupa 36 polskich turystów. Troje z nich - rannych - przewieziono do szpitali. Ich stan jest dobry, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Nieoficjalne doniesienia z kilku źródeł - o których mówił na konferencji prasowej Marcin Wojciechowski - mówią, że czworo Polaków może być wśród ofiar zamachowców. MSZ nie potwierdza jednak tych informacji.

Wiadomo, że wśród ofiar śmiertelnych na pewno są Polacy, Niemcy, Włosi i Hiszpanie. Z najnowszych doniesień wynika, że w ataku zginęły co najmniej 22 osoby.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło już specjalną infolinię. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48225238880.

Rzecznik tunezyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych potwierdził, że terroryści nie żyją. Podczas operacji zginął też jeden policjant.

"To atak terrorystyczny"

Zaatakowane zostało Muzeum Bardo. Po strzelaninie ewakuowano parlament, który przylega do budynku muzeum.

"Muzeum Bardo stało się celem ataku terrorystycznego" - powiedział rzecznik MSW Mohamed Ali Arui. Poinformował, że muzeum zostało zaatakowane przez co najmniej dwóch mężczyzn uzbrojonych w kałasznikowy.

Również francuski premier Manuel Valls nazwał ten atak aktem terroru. Jego wypowiedzi cytuje AFP.

"Ten atak w okrutny sposób ilustruje zagrożenie, z którym musimy się skonfrontować w Europie, krajach śródziemnomorskich, na całym świecie. Francja, Tunezja i Europa będą wspólnie walczyć z terroryzmem" - mówił Valls.

"Stoimy u boku rządu Tunezji. Bardzo uważnie obserwujemy rozwój sytuacji" - dodał.

Nie jest jasne, kim są napastnicy, ale od jaśminowej rewolucji ze stycznia 2011 roku Tunezja boryka się z islamistycznymi ekstremistami, w tym z bojownikami powiązanymi z Państwem Islamskim (IS).

Szacuje się, że w szeregach dżihadystów w Syrii i Iraku walczy około 3 tys. obywateli Tunezji. Władze w Tunisie mają informacje, że kilkuset bojowników wróciło już do kraju i mogą oni stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego.

Ok. 60 tunezyjskich policjantów i wojskowych zginęło dotychczas w walkach zbrojnych przy granicy algierskiej, gdzie aktywna jest grupa zbrojona powiązana z Al-Kaidą.

Muzeum Bardo

Muzeum archeologiczne i historyczne Bardo znajduje się ok. 4 km od centrum Tunisu i jest zaliczane do największych atrakcji turystycznych stolicy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Strona główna Aktualności Zdjęcia Komunikaty MSZ Zamach w Tunezji. Itaka zawiesza wyjazdy

Zamach w Tunisie. Ranni przewożeni do szpitala

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje