Reklama

Reklama

Zamach w Tunezji

Narada w siedzibie BBN ws. zamachu w Tunisie

Prezydent Bronisław Komorowski - wśród tematów czwartkowej narady - wymienił zamach w Tunisie, zabezpieczenie placówek dyplomatycznych i system działań antyterrorystycznych.

Jak powiedział Komorowski po naradzie w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, szef MSZ Grzegorz Schetyna przedstawił informacje dotyczące środowego zamachu w Tunisie i jego skutków.

"Przedstawiona została również informacja, jak wygląda system zabezpieczenia polskich placówek dyplomatycznych objętych zjawiskami kryzysowymi" - zaznaczył Komorowski.

Przypomniał, że część tego typu polskich placówek zawiesiła działalność, m.in. w Syrii i Iraku, ale inne placówki w regionach zagrożonych kryzysami działają i są wzmacniane.

Jak mówił prezydent, trzecim elementem informacji, istotnej z punktu widzenia oceny przygotowań do zmierzenia się z ewentualnymi zagrożeniami kryzysowymi, były dane o funkcjonowaniu systemu działań antyterrorystycznych w Polsce, w ramach przyjętego w grudniu ubiegłego roku Narodowego Programu Antyterrorystycznego.

Reklama

Komorowski podkreślił, że ocena skuteczności tego programu, jest bardzo ważna z punktu widzenia przyszłości. "Pragnę poinformować, że niektóre elementy związane z oceną funkcjonowania Programu Antyterrorystycznego będą ćwiczone także w ramach zapowiedzianego publicznie ćwiczenia 'Kraj 2015', który ma zbadać odporność państwa polskiego na wszelakie zagrożenia" - zaznaczył.

Zamach w Tunisie

W środę doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego w słynnym Muzeum Narodowym Bardo. Terroryści strzelali do zwiedzających tę placówkę i do ludzi w autobusach zaparkowanych opodal. W krytycznym momencie w muzeum była grupa 36 naszych obywateli.

W ataku zginęły 23 osoby, w tym 20 zagranicznych turystów. Dotychczas zidentyfikowano 13 spośród 20 zabitych turystów. W ataku zginęło również trzech Tunezyjczyków.

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek, że według najnowszych informacji w zamachu w Tunisie zginęło dwóch obywateli Polski, dwóch zaginęło, a dziewięciu zostało rannych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy