Reklama

Reklama

Zamachy w Tunezji

Zamach w Tunezji. Aresztowano grupę ludzi zamieszanych w atak w Susie

Władze Tunezji aresztowały grupę ludzi, którzy mogą mieć związek z piątkowym zamachem w nadmorskim kurorcie Susa, gdzie zginęło ok. 40 osób, głównie Brytyjczyków - poinformował w poniedziałek szef tunezyjskiego MSW Mohammed Nadżim Gharsali.

Minister powiedział również, że funkcjonariusze nadal sprawdzają, czy zamachowcy przeszli szkolenie w libijskich obozach dla dżihadystów.

Do ataku terrorystycznego na hotel Imperial Marhaba przyznało się Państwo Islamskie. Zamachowiec, młody tunezyjski student, uzbrojony w kałasznikowa, otworzył ogień do ludzi na brzegu hotelowych basenów. Zginął zastrzelony przez policję. Według AFP napastników prawdopodobnie było dwóch, drugi został zatrzymany.

"Znajdziemy wszystkich w to zamieszanych, czy to w strzelaninę, czy tylko w logistykę" - powiedział Gharsali na konferencji prasowej, na której towarzyszyli mu szefowie MSW: W. Brytanii - Theresa May, Francji - Bernard Cazeneuve i Niemiec - Thomas de Maiziere.

Reklama

May zapewniła, że "terroryści nie zwyciężą". Dodała że "będziemy zjednoczeni bronić naszych wartości". Wtórował jej Cazeneuve, który podkreślił: "determinacja to klucz do naszego sukcesu w odniesieniu do tych, którzy organizują na nas zamachy. Wygramy tę wojnę".

De Maiziere oświadczył, że wizyta szefów MSW trzech krajów ma na celu "pokazanie młodej demokracji (tunezyjskiej), iż wolność jest silniejsza od terroryzmu. I będziemy wspólnie pracować, by terroryści nie mieli ostatniego słowa".

Według tunezyjskiego ministerstwa zdrowia nie zakończono jeszcze identyfikacji ofiar. Według BBC co najmniej 30 z zabitych to Brytyjczycy. Minister May oceniła, że zamach nie był wymierzony w obywateli W. Brytanii. "Jest oczywiste, że hotel ten był szczególnie ceniony przez turystów brytyjskich, ale byli tam rzecz jasna również inni turyści zachodni" - powiedziała.

Tysiące turystów opuściły w sobotę i w niedzielę Tunezję po ataku w luksusowym turystycznym ośrodku Mina al-Kantawi, położonym 10 km na północ od centrum Susy. Jest to specjalnie wybudowany w 1979 roku ośrodek z nowoczesną mariną jachtową na ponad 300 łodzi i polami golfowymi.

W marcu tego roku doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego, wskutek którego zginęły 22 osoby spośród zwiedzających Muzeum Narodowe Bardo w stolicy kraju. Byli wśród nich Polacy.

Zobacz wideo:


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy