Reklama

Zamachy w Tunezji

MSZ ostrzegało w maju przed wyjazdami do Tunezji

W połowie maja 2014 r. na stronach MSZ pojawiła się aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących do Tunezji. Resort odradzał wówczas - w związku ze wzrostem aktywności grup terrorystycznych - wyjazdy do tunezyjskich miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis i Sousse oraz na wyspę Dżerba.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim osobom planującym podróż w ww. miejsca rozważenie sytuacji bezpieczeństwa i rezygnację z podróży, jeśli nie jest ona niezbędna, a osobom już przebywającym w Tunezji - bieżące monitorowanie sytuacji, bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych i przedstawicieli biur podróży oraz zgłoszenie pobytu w systemie e-konsulat" - czytamy w komunikacie z 13 maja.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do stanu bezpieczeństwa, zalecano pozostawanie w ośrodkach hotelowych. 

Reklama

Ministerstwo odradzało wówczas również wyjazdy na tereny przygraniczne z Libią i Algierią, szczególnie do gubernatorstw Beja, Jendouba, Le Kef i Kasserine.

"Pozwala na zaplanowanie ewentualnej ewakuacji"

Ministerstwo zaleca również wszystkim wyjeżdżającym lub planującym wyjazdy zagraniczne korzystanie z portalu Odyseusz https://odyseusz.msz.gov.pl/, który pozwala na rejestrację podróży poza Polskę.

W sytuacjach kryzysowych konsul ma możliwość indywidualnego kontaktu z podróżnymi potrzebującymi pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwala również na właściwe zaplanowanie ewakuacji lub okazanie innych form pomocy, jeśli zachodzi taka konieczność.

Zamach w tunezyjskich hotelach

Uzbrojony napastnik zabił w piątek co najmniej kilkanaście osób. TVN24 donosi o 27 ofiarach śmiertelnych. Jeden z napastników został zabity.

Zaatakowane zostały dwa turystyczne obiekty w Tunisie. Do zdarzenia doszło w kurorcie Susa. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama