Reklama

Reklama

Zamach w Paryżu

Muzułmanin uratował Francuzów w czasie zamachu. Dostał obywatelstwo

Malijczyk Lassana Bathily, w czasie zamachu terrorystycznego na koszerny sklep w Paryżu, uratował co najmniej 6 osób. Francuzi uznali go za bohatera i w nagrodę przyznali mu obywatelstwo.

Bohater - tak określano 24-letniego muzułmanina, który uratował co najmniej 6 osób w czasie zamachu terrorystycznego na koszerny sklep. Francuzi, po 9 latach od czasu, kiedy Bathily przybył do kraju, postanowili przyznać mu obywatelstwo - pisze "The Hufingtton Post".

Władze zgodziły się na przyznanie Malijczyk francuskiego obywatelstwa po tym, jak ponad 300 tys. osób złożyło podpisy pod petycją na ten temat.

Francuski Minister Spraw Wewnętrznych Bernard Cazeneuve oświadczył, że będzie osobiście uczestniczył w ceremonii nadania dokumentu i "oklaskiwał akt odwagi Bathiliego" - podaje "The Huffington Post".

Reklama

W petycji opublikowanej na stronie internetowej  Change.org petition pojawił się jeszcze inny postulat. Internauci domagają się, by prezydent Francois Hollande odznaczył 24-latka Narodowym Orderem Legii Honorowej. Na razie władze nie wydały w tej sprawie oficjalnego oświadczenia.

Lassana Bathily pracował w sklepie koszernym od kilku miesięcy. 9 stycznia, gdy terrorysta Amedy Coulibaly wpadł do sklepu z koszerną żywnością i zaczął strzelać, 24-letni Malijczyk zachował przytomność umysłu i pomógł grupie osób schronić się w piwnicy supermarketu. Jak sam relacjonował, ukrył ludzi w chłodni, przykazując im, by byli cicho. Wyłączył światło i chłodzenie w urządzeniu, by nikomu nic się nie stało.

Sam, korzystając z zamieszania w sklepie, wydostał się na zewnątrz przez windę towarową. Następnie współpracował z policją. Przekazał informacje na temat początkowej  sytuacji w sklepie i pomógł w stworzeniu planu przestrzennego budynku.

Tamtego dnia z rąk zamachowca zginęły cztery osoby.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy