Reklama

Reklama

Zamach we Francji. Pierwsze informacje o tożsamości ofiar

84 osoby, w tym kilkanaścioro dzieci zginęło w czwartek wieczorem w zamachu w Nicei. Zamachowiec wjechał w tłum uczestniczący w uroczystościach narodowego święta Francji. Najnowsze informacje wskazują, że znana jest już tożsamość pierwszych ofiar.

Amerykański Departament Stanu poinformował, że wśród zabitych jest dwóch obywateli USA. Portal mirror.co.uk podaje, że wspomniani Amerykanie to 51-letni mężczyzna i jego 11-letni syn.

Z kolei rosyjskie MSZ podało, że w zamachu zginęła obywatelka Federacji Rosyjskiej, a jej koleżanka została ranna. Ministerstwo wskazało, że nieznane jest także miejsce pobytu jeszcze trzech Rosjan. Śmierć poniósł również jeden Ukrainiec, a jeden jest poszkodowany - poinformował na Twitterze szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Władze Estonii podały, że w zamachu rany odniosło dwóch obywateli tego kraju. IAR informuje także o Brytyjczykach i Holendrach, którzy mieli się znaleźć wśród ofiar. 

Reklama

Minister spraw zagranicznych Belgii na jednym z portali społecznościowych poinformował z kolei, że wśród ofiar czwartkowrgo zamachu jest prawdopodobnie Belg rosyjskiego pochodzenia.

"Niestety, obawiamy się, że nasz rodak, rosyjskiego pochodzenia, zginął w Nicei, a także kobieta z Kazachstanu, która mieszkała w naszym kraju" - napisał szef belgijskiej dyplomacji Didier Reynders.  Rano media w Belgii informowały, że nie ma kontaktu z ponad 20 osobami, które mogły być w Nicei podczas ataku terrorystycznego.

W szpitalach w Nicei przebywa nadal co najmniej 50 dzieci i nastolatków - podają źródła medyczne.

Polacy wśród ofiar zamachu

Pojawiły się także informacje, że wśród ofiar śmiertelnych zamachu są dwie młode Polki, mieszkanki Krzyszkowic koło małopolskich Myślenic. Wiadomość opublikował na stronie Urzędu Miasta Myślenice burmistrz Maciej Ostrowski. Polskie MSZ nie potwierdziło jeszcze oficjalnie tych doniesień.

Polskie MSZ podało numery alarmowe do konsulów dyżurnych w Konsulacie Generalnym RP w Lyonie - 0033 680425917 i w Ambasadzie RP w Paryżu - 0033 680580220. Francuskie MSZ po zamachu uruchomiło numer informacyjny +33 (0) 4 93 72 22 22 oraz pomocowy telefon komórkowy dla rodzin ofiar : +33 (0) 1 43 17 56 46.

Zidentyfikowano zamachowca

Zamachowiec, który wjechał tirem w tłum został "oficjalnie zidentyfikowany" - podała agencja AFP, powołując się na źródła policyjne. To 31-letni mężczyzna pochodzenia francusko-tunezyjskiego, mieszkaniec Nicei; jego dokumenty znaleziono w samochodzie. Zdaniem lokalnych mediów, na które powołuje się BBC, nazywał się Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Inne źródła dodają, że mężczyzna miał podwójne obywatelstwo.

W związku z zamachem we Francji niektóre sąsiednie państwa wzmocniły kontrole w rejonie przygranicznym. Zdecydowały się na to Niemcy i Włochy.

Do ataku w Nicei doszło w czwartek późnym wieczorem na nadmorskiej promenadzie, na której zgromadzeni mieszkańcy i turyści oglądali pokaz fajerwerków z okazji Dnia Bastylii, święta narodowego Francji. Tir przejechał dwa kilometry przez tłum. MSW Francji potwierdziło, że kierowca został zastrzelony przez policję.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy