Reklama

Reklama

Katastrofa samolotu AirAsia

Kto sterował samolotem Air Asia?

W momencie katastrofy samolotu Airbus A320 linii Air Asia za sterami przebywał pierwszy oficer - twierdzą indonezyjskie władze cytowane przez serwis CNN.

Pierwszym oficerem lotu Air Asia QZ8501 był 46-letni Remi Emmanuel Plesel, który miał na koncie 2275 godzin w powietrzu.

Reklama

O wiele bardziej doświadczony kapitan Irianto (wielu Indonezyjczyków posługuje się wyłącznie imieniem), który przed feralnym lotem miał na koncie ponad 20 tysięcy godzin w powietrzu, zajmował się monitorowaniem lotu.

To standardowa procedura w lotnictwie. Kapitan i pierwszy oficer wymieniają się sterami samolotu - także po to, by młodszy stażem pilot mógł nabrać doświadczenia.

Indonezyjscy oficjele poinformowali również, że od momentu zaistnienia ekstremalnie trudnych warunków lotu do katastrofy minęło niewiele ponad 3 minuty.  

Airbus A320 linii Air Asia leciał z Surabayi w Indonezji do Singapuru. Przed zniknięciem maszyny z radarów pilot poprosił kontrolę lotów o zgodę na zwiększenie wysokości, aby przelecieć nad chmurą burzową. Nie otrzymał jednak na to pozwolenia.

W katastrofie zginęły 162 osoby - wszyscy pasażerowie i członkowie załogi.

Dowiedz się więcej na temat: katastrofa samolotu Air Asia | pilot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje