Reklama

Reklama

XX Finał WOŚP

Ponad 50 mln 600 tys. zł zebrała WOŚP podczas XX Finału

Ponad 50 mln 600 tys. zł to ostateczny wynik XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak w czwartek na konferencji prasowej.

W tym roku, podczas jubileuszowego, XX Finału, WOŚP zbierała pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.

Reklama

Zebrano 50 mln 638 tys. 801 zł 30 gr. To jest o ponad 10 mln zł więcej niż zadeklarowano tuż po Finale. Wtedy podawano 40 mln 269 tys. 194 zł. XX Finał odbył się 8 stycznia, ale sztaby miały czas na rozliczenie się do końca lutego.

4,5 mln zł dzięki aukcjom

Jak podali w czwartek przedstawiciele Fundacji, dzięki aukcjom internetowym udało się zebrać prawie 4,5 mln zł. Ponad 1,7 mln zł zebrano na aukcjach złotych serduszek, a ponad 2,7 mln zł dzięki sms-om.

Owsiak podziękował wszystkim, którzy brali udział w tegorocznym Finale. Jak ocenił, XX Finał zakończył się wspaniałym rezultatem. - Jak co roku będziemy mogli zrealizować wszystkie nasze zamierzenia. Zarówno jeśli chodzi o pompy insulinowe dla kobiet w ciąży, jak i sprzęt dla oddziałów neonatologicznych - powiedział.

Zapowiedział, że pierwsze zakupy Fundacja zrealizuje wiosną, kolejne jesienią. Do tego czasu pieniądze będą na koncie Fundacji.

- Zwykle kupujemy sprzęt w dwóch transzach. Wiosną załatwiamy tzw. lżejsze zakupy, czyli sprzęt, w kupowaniu którego mamy już doświadczenie, np. inkubatory; jesienią kupujemy to, co jest dla nas bardziej skomplikowane, wymaga dłuższych konsultacji, bo np. dokonujemy takiego zakupu po raz pierwszy - wyjaśnił Owsiak.

Dodał, że fundacja płaci za sprzęt dopiero wtedy, gdy wszystkie urządzenia trafią do szpitala, czyli zwykle ok. 3-4 miesiące po podpisaniu umowy.

Fundacja została poddana kontroli

Szef WOŚP poinformował, że w grudniu i styczniu fundacja została poddana kontroli prowadzonej przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Kontrola potwierdziła, że WOŚP, realizując działania pożytku publicznego, wykazuje się "rzetelnością, transparentnością i dobrą organizacją swoich poczynań".

Owsiak przypomniał, że dzięki pieniądzom zebranym podczas Finału oraz w ramach 1 proc. fundacja może kupować sprzęt do szpitali oraz realizować swoje programy zdrowotne, np. badania słuchu u noworodków, leczenia i zapobiegania retinopatii wcześniaków, nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków czy szkoleń z udzielania pierwszej pomocy.

Dodał, że ok. 2 mln zł rocznie WOŚP przeznacza na prośby indywidualne. Jak powiedział, przychodzą ich setki - rodzice proszą np. o pomoc w kupnie wózka dla dziecka. Fundacji udaje się pomóc 300-400 osobom rocznie; zwykle wspólnie z innymi organizacjami - Fundacją Polsat i Fundacją TVN "Nie jesteś sam".

- Skupiamy się na sprzęcie rehabilitacyjnym. Kupujemy sprzęt z najwyższej półki, który nie jest tani. Ale dzięki temu, że nie finansujemy tego sami, udaje się pomóc. Nie wszystkim, ale wszystkie prośby dokładnie analizujemy - zapewnił Owsiak.

Pytany o cel kolejnego Finału, szef WOŚP powiedział, że zapewne będzie znany dopiero w październiku.

- Jeśli ktoś ma ochotę coś nam podpowiedzieć i ma pomysł na Finał, to zapraszamy, my się nad tym na pewno nachylimy. Cele Finałów to efekt nie tylko konsultacji z lekarzami, ekspertami, ale także indywidualnych sygnałów, jakie do nas docierają - wyjaśnił.

Największą sumę zebrał sztab w Łodzi

W tegorocznym Finale uczestniczyło 120 tys. wolontariuszy skupionych w ok. 1,7 tys. sztabach w Polsce i na świecie. Odbyło się kilkadziesiąt imprez zamkniętych, zorganizowano ponad 100 tys. aukcji charytatywnych. Jak powiedział Owsiak, wydrukowano 35 mln serduszek, co okazało się niewystarczającą liczbą.

Największą sumę zebrał liczący 794 wolontariuszy sztab w Łodzi - ponad 832 tys. zł.

Fundacja WOŚP obchodzi swoje 20-lecie

W zeszłym roku WOŚP udało się zebrać 47 mln 248 tys. 415 zł. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci.

W tym roku Fundacja WOŚP obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji w czwartek wieczorem w warszawskim teatrze Capitol odbędzie się uroczysta gala z udziałem m.in. przyjaciół i współpracowników Fundacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama