Reklama

Reklama

XIX Finał WOŚP

Miliony na koncie WOŚP. Padnie rekord?

150 tys. zł za Złote Serduszko, 200 tys. zł za Złotą Kartę Telefoniczną, 120 tysięcy wolontariuszy i 1,5 tysięcy sztabów - XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dobiegł końca. Na koncie Orkiestry wciąż przybywa pieniędzy. Obecnie licznik wskazuje kwotę 37 008 974 zł. To więcej niż udało się zdobyć o tej porze rok temu. Czy tym razem padnie kolejny rekord?

Podczas XIX Finału WOŚP w całej Polsce oraz w wielu miejscach na świecie zbierano pieniądze na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

Reklama

Obecnie na koncie WOŚP jest 37 008 974 złotych. zł. Jest to jednak kwota zadeklarowana, jak podkreślał szef fundacji WOŚP Jurek Owsiak, ile rzeczywiście zebrano, okaże się za kilka tygodni. Jak zaznaczył prezes fundacji, już aktualna kwota pozwoli na zrealizowanie najważniejszych zadań, jakie w tym roku postawiła sobie fundacja.

150 tysięcy za Złote Serduszkoc

W ramach XIX Finału WOŚP tradycyjnie odbyły się licytacje Złotych Kart Telefonicznych i Złotych Serduszek. Serduszko z nr 1 sprzedano w tym roku za 150 tys. zł, kartę telefoniczną - za 200 tys. zł.

W zeszłym roku serduszko z nr 1 osiągnęło cenę 1 110 000 zł, rok wcześniej - 1 010 000 zł. Za najdroższą kartę zapłacono podczas zeszłorocznego Finału 225 tys. zł.

W czasie pierwszego Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, otrzymała w darze wyroby ze złota (pierścionki, łańcuszki, kolczyki). Warszawski jubiler Jerzy Kozak zaproponował, aby wykonać z nich złote serduszka. Złoto zawieziono do państwowej mennicy, która przerobiła je na serduszka o masie 3,3789 grama.

Jedna z najwyższych kwot za serduszko nr 1 została wylicytowana w 1999 r., i wynosiła 333.333,33 USD czyli, po ówczesnym kursie, niemal 1,1 mln zł. Rekord padł w 2010 r., kiedy to Złote Serduszko Zostało zlicytowane za 1 110 000 zł.

Każde serduszko z puli było numerowane. Wielu spośród uczestników brało udział w licytacji co roku.

10 serii niezwykłych serduszek dla WOŚP

Od 1994 r. do 2004 r. mennica wykonała dla WOŚP 10 serii serduszek. Każde serduszko z dziesiątej serii - 500 sztuk - ozdobiono cyrkonią, były one licytowane podczas XI Finału. Od XII Finału fundacja wystawiała na aukcjach Złote Medale.

Tradycyjnie 100 serduszek licytowanych było w sztabach, pozostałe w wieczornej licytacji telefonicznej transmitowanej przez telewizję. Zawsze serduszko z nr 13 z każdej serii pozostaje w fundacji.

Do licytacji złotych serduszek WOŚP powróciła w 2008 r. W tym roku licytowane będą serduszka z 14. serii.

Fundacja ma pojedyncze, nieodebrane złote serduszka z ubiegłych lat (II, III, IV, V Finału). Można zostać ich właścicielem, wpłacając darowiznę na konto fundacji (58 1240 1112 1111 0010 0944 9739 z dopiskiem: "Darowizna - serduszko z edycji ..."). Bez względu na numer serduszka, cena każdego wynosi 1000 złotych.

Aukcje na rzecz WOŚP wciąż trwają

Podczas finałowych aukcji licytowane są także karty telefoniczne związane z Finałami i koncertami "Przystanek Woodstock", które od wielu lat przygotowuje Telekomunikacja Polska.

W latach 1997 i 1998 TP wypuściła limitowaną serię kart magnetycznych. Wyprodukowano ich tylko 100 sztuk. Karta nr 1 osiągnęła wtedy cenę 3 tys. zł. Pierwsza złota karta telefoniczna wydana została w 2000 r., na VIII Finał.

Wciąż trwają aukcje internetowe na rzecz WOŚP, część z nich potrwa do końca stycznia. Kupić na nich można niemal wszystko: od lotów szybowcem czy zabytkowym dwupłatowcem, rejsów okrętem podwodnym, żaglowcem, poprzez pamiątki od polityków, sportowców i artystów, po atrakcje w postaci wizyty w Parlamencie Europejskim na zaproszenie Jerzego Buzka, czy zaproszenia od pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich do wspólnego oglądania meczu otwarcia Stadionu Narodowego w stolicy.

W zeszłym roku Fundacja WOŚP zebrała 42,8 mln zł.

Rozbłysło "światełko do nieba"

W niedzielę w ramach XIX finału Wielkiej Orkiestry w całym kraju przez cały dzień odbywały się liczne koncerty, festyny, kwesty i licytacje. Oprócz ponad 800 koncertów, podczas których wystąpiło w sumie 1300 artystów, odbyły się też inne imprezy i happeningi. Dla wspierających zbiórkę przygotowano 30 mln naklejek - czerwonych serduszek.

Punktualnie o godz. 20 nad Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie rozbłysło "światełko do nieba". Serie sztucznych ogni rozbłyskały też w innych miastach. Kilkuminutowy pokaz fajerwerków obejrzały tysiące osób.

Wcześniej minister zdrowia Ewa Kopacz, która była gościem w finałowym studiu telewizyjnym WOŚP, zadeklarowała finansowe wsparcie programu wczesnej diagnostyki onkologicznej dla dzieci. WOŚP stworzyła ten program za środki zebrane podczas dwóch poprzednich finałów.

Oficjalnie tegoroczny Finał ruszył 320 m pod ziemią - w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu, z której wyrobisk wyjechał na powierzchnię pomysłodawca Orkiestry Jurek Owsiak.

"Nie dzielimy się, ale jesteśmy razem"

- W takim dniu jak dziś jesteśmy razem, jesteśmy wspólnotą jako Polacy. Nie dzielimy się, ale jesteśmy razem - mówił Owsiak, inaugurując XIX Finał w towarzystwie m.in. prezydentów 14 miast Metropolii Silesia.

Z lotniska w Pyrzowicach Owsiak odleciał do Warszawy, gdzie w studiu telewizyjnym prowadzi dalszą część Finału. Do stolicy ekipa WOŚP przyleciała OrkiestroLOTem - specjalnym wyczarterowanym samolotem PLL LOT. Przed Pałacem Kultury i Nauki zorganizowano finałowy koncert WOŚP. Po raz piąty odbył się bieg "Policz się z Cukrzycą" - happening, który ma pokazać solidarność Polaków z osobami chorymi na cukrzycę i uświadomić producentom żywności, jak ważne jest umieszczanie informacji dla diabetyków na opakowaniach produktów spożywczych.

Orkiestra grała w kraju i za granicą

W całej Polsce działało 1,5 tys. sztabów WOŚP. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Doszło do nielicznych incydentów mających związek z kwestami na rzecz dzieci. Mimo to Finał WOŚP przebiegł spokojnie - ocenia Komenda Główna Policji.

Orkiestra jak co roku grała także za granicą, m.in. w polskiej bazie wojskowej w Afganistanie, a także w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, USA, Islandii, Szwecji oraz w polskiej stacji antarktycznej "Arctowski".

Pierwszy Finał WOŚP miał miejsce w 1993 r., zbierano wtedy środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Orkiestra grała w całej Polsce! Zobacz XIX Finał na zdjęciach!

Czy WOŚP pobije rekord sprzed roku? - Dołącz do dyskusji

Dotychczas Orkiestra kupiła ok. 22 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych do szpitali, za niemal 110 mln dolarów.

Statystycznie każdego dnia do polskiego szpitala trafiają cztery urządzenia kupione przez WOŚP. Fundacja prowadzi pięć ogólnopolskich nowoczesnych programów medycznych i jeden edukacyjny.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje