Reklama

Reklama

Wybory w USA. Frekwencja w mieście Nowy Jork może być rekordowa

- Frekwencja w Nowym Jorku w tegorocznych wyborach prezydenckich może okazać się największa w historii miasta - ocenił wiceburmistrz Phil Thompson. Włodarz władz miasta Bill de Blasio powiedział, że udział w głosowaniu wzięło ok. 2,3 mln nowojorczyków.

- Wczorajszy dzień może dorównać lub przewyższyć najwyższą frekwencję, jaką kiedykolwiek mieliśmy w Nowym Jorku w wyborach prezydenckich, a dzieje się to podczas pandemii (...) i ludzie musieli podjąć dodatkowe środki ostrożności - przypomniał Thompson.

Jak wyliczył, około miliona osób skorzystało z możliwości przedterminowego oddania głosu, we wtorek, czyli w dniu wyborów, około miliona zagłosowało osobiście, a dodatkowy milion zwrócił się o karty do głosowania drogą korespondencyjną. Miasto wciąż czeka, aby ustalić, ile z nich zostało zwróconych.

Reklama

Szacunki burmistrza

Z kolei burmistrz Bill de Blasio oszacował, że w dniu wyborów osobiście głos oddało ok. 1,2 mln ludzi, a łącznie z głosowaniem korespondencyjnym i głosowaniem przedterminowym głosów mogło być ok. 2,3 mln.

Jak podkreślił de Blasio, nie podliczono jeszcze "setek tysięcy kart do głosowania" przesłanych drogą pocztową.

- Dzięki Bogu, dzień wyborów, zważywszy na wszystkie okoliczności, miał bardzo gładki przebieg i z pewnością da się to przypisać częściowo możliwości wczesnego głosowania - mówił cytowany przez CNN burmistrz.

Zwrócił uwagę, że urzędnicy w komisjach wyborczych mieli wiele obaw, w tym przed możliwą ingerencją obcych krajów, atakami hakerskimi, próbami zniechęcania lub utrudniania wyborcom oddania głosu oraz przemocą.

- Dzięki Bogu nie widzieliśmy żadnej z tych rzeczy - zauważył de Blasio.

"To jest fakt"

Burmistrz zaakcentował, że na szczeblu prezydenckim wyniki wyborów są jeszcze "wyraźnie zbyt zbliżone", by ogłosić zwycięzcę.

- Mieliśmy zarówno ogromną frekwencję w wyborach, jak i przyzwoite i uczciwe wybory w całym mieście, w całym kraju. (...) To jest fakt - zapewniał de Blasio.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje