Reklama

Reklama

Szef Rady Europejskiej gratuluje Joe Bidenowi

"UE jest gotowa zaangażować się w silne partnerstwo transatlantyckie" - napisał w sobotę (7 listopada) szef Rady Europejskiej Charles Michel, gratulując Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA.

"Gratulacje dla Joe Bidena i Kamali Harris. UE jest gotowa zaangażować się w silne partnerstwo transatlantyckie. COVID-19, multilateralizm, zmiany klimatyczne i handel międzynarodowy to tylko niektóre z wyzwań, którym Europa chce wspólnie stawić czoło" - napisał na Twitterze.

Reklama

W oświadczeniu dodał, że Unia Europejska uważnie śledzi wybory prezydenckie i parlamentarne w Stanach Zjednoczonych.

"Zwracamy uwagę na najnowsze postępy w procesie wyborczym. Na tej podstawie UE gratuluje prezydentowi-elektowi Joe Bidenowi i wiceprezydent-elekt Kamali Harris zdobycia wystarczającej liczby głosów elektorskich. Cieszymy się z rekordowej frekwencji wyborczej" - zaznaczył.

To reakcja na ogłoszenie w sobotę przez agencję Associated Press i telewizje CNN, NBC oraz Fox News, że kandydat Demokratów na prezydenta USA pokonał w wyborach ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

W USA trwa wciąż zliczanie głosów, media oceniają jednak, że przewaga demokraty jest tak duża, iż może on być pewien liczby głosów elektorskich, która gwarantuje mu prezydenturę. Ostateczne wyniki ze wszystkich stanów będą znane prawdopodobnie za kilka tygodni.

Prezydent Trump w wydanym oświadczeniu napisał, że wybory jeszcze się nie zakończyły. Jego obóz zapowiada walkę podczas ponownych przeliczeń głosów w Georgii i Wisconsin oraz utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do fałszerstw.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne