Reklama

Reklama

Szef MSWiA przedstawił kandydatury na szefa KBW

Szef MSWiA Joachim Brudziński, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu wyborczego, przedstawił w poniedziałek przewodniczącemu PKW Wojciechowi Hermelińskiemu kandydatów na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego. Są to: Magdalena Pietrzak, Mirosław Sanek i Paweł Szrot.

"Na podstawie art. 190 par. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks Wyborczy, Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawił Wojciechowi Hermelińskiemu, przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej, troje kandydatów na stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego" - poinformował resort w komunikacie.

Kandydatami na szefa KBW są: urzędniczka Magdalena Pietrzak, obecny zastępca GIODO Mirosław Sanek oraz obecny wiceszef KPRM Paweł Szrot.

Według MSWiA kandydaci nie są członkami żadnej partii politycznej, posiadają doświadczenie niezbędne do objęcia funkcji zaufania publicznego. "Dają rękojmię rzetelnego oraz bezstronnego organizowania procesu wyborczego" - podkreślono w komunikacie.

"W ocenie szefa MSWiA kandydatury przedstawione Państwowej Komisji Wyborczej pozwolą na sprawne i terminowe powołanie Szefa Krajowego Biura Wyborczego, który niezwłocznie włączy się w działania mające na celu przeprowadzenie procesu wyborczego" - czytamy.

Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na Twitterze, że do PKW wpłynęły nazwiska kandydatów na szefa KBW. Obecnie - jak przekazano - trwa ich sprawdzanie pod kątem formalnym. Podkreślono, że w najbliższych dniach PKW zaprosi kandydatów na spotkanie.

Reklama

Reakcja Hermelińskiego

Szef PKW Wojciech Hermeliński ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej, że dokumenty przedstawione przez resort spraw wewnętrznych i administracji są "dosyć szczupłe" i zawierają wykaz miejsc pracy kandydatów oraz informacje na temat ich wykształcenia. 

"Oczekujemy, że więcej informacji uzyskamy podczas bezpośrednich rozmów z kandydatami" - zaznaczył.

Szef PKW poinformował, że kandydaci zostaną zaproszeni na najbliższe posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej, które zaplanowano na środę o godz. 12.30. 

"Wszyscy trzej kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę, chcemy zorientować się, co do zasobu ich wiedzy w szczelności w zakresie prawa wyborczego, co do umiejętności zarządzania kadrami" - mówił.

Zdaniem Hermelińskiego, zgłoszeni kandydaci są "ściśle związani z władzą wykonawczą". Jak dodał, PKW "spodziewała się", że nie będą oni "stricte związani z polityką". 

Zaznaczył, że "nie jest to okoliczność, która ich dyskryminuje" ale - jak mówił - "podlega ocenie". (PAP)

31 stycznia w życie weszła nowela Kodeksu wyborczego. Nowe przepisy przewidują, że nowy szef KBW zostanie powołany przez PKW w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji po zasięgnięciu opinii szefów Kancelarii Sejmu, Senatu oraz prezydenta.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy