Reklama

Reklama

Wyścig do "Szpinakowego Pałacu". Kto walczy o fotel prezydenta Szczecina?

Sześciu kandydatów - Piotr Krzystek, Sławomir Nitras, Bartłomiej Sochański, Dawid Krystek, Piotr Czypicki i Jakub Kozieł – zmierzy się ze sobą w wyborczym wyścigu w Szczecinie. Po raz pierwszy od 2002 r. o fotel prezydenta stolicy województwa zachodniopomorskiego nie powalczy żadna kobieta.

To będzie męska walka o stanowisko prezydenta Szczecina. Miastem jeszcze nigdy nie rządziła kobieta, choć dwukrotnie w ostatnich latach o to stanowisko ubiegała się Małgorzata Jacyna-Witt. W drugiej turze wyborów samorządowych w 2014 r. uzyskała niecałe 30 proc. głosów, przegrywając z obecnym prezydentem Piotrem Krzystkiem. 

W wyścigu do "Szpinakowego Pałacu", jak potocznie nazywany jest szczeciński magistrat, o głosy wyborców w 2018 r. powalczy łącznie sześciu kandydatów: wspomniany już Piotr Krzystek (Bezpartyjni), Bartłomiej Sochański (PiS), Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska), Dawid Krystek (SLD), Piotr Czypicki (Szczeciński Ruch Miejski) oraz Jakub Kozieł (Koalicja Antysystemowa).

Reklama

Piotr Krzystek - "Mieszkańcy przede wszystkim"

Piotr Krzystek ubiega się o fotel prezydenta Szczecina już po raz czwarty. Rządzi miastem od 12 lat. 

W wyborach samorządowych 2018 startuje z komitetu wyborczego "Bezpartyjnych", a hasło jego kampanii brzmi: "Mieszkańcy przede wszystkim".

Zanim Krzystek po raz pierwszy objął urząd prezydenta, pracował m.in. w Urzędzie Miejskim i w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W latach 2002-2004 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Szczecina i był odpowiedzialny za sprawy związane z polityką mieszkaniową oraz gospodarowaniem mieniem komunalnym. 

W 2006 r., w drugiej turze wyborów samorządowych, szczecinianie wybrali go na prezydenta miasta. Zagłosowało na niego wówczas ponad 74 tys. mieszkańców. W 2010 r. został ponownie wybrany na urząd prezydenta, zwyciężając głosami blisko 50 tys. wyborców. W 2014 r. objął urząd prezydenta już po raz trzeci.

Jak podkreślił podczas spotkania z mieszkańcami inaugurującego kampanię wyborczą 2018, "najważniejsza jest dla niego rodzina, jej rozwój i bezpieczeństwo, ochrona zdrowia, a także dobre emocje wokół miasta". Chce, by nowym "sercem" Szczecina stała się wyspa Łasztownia.

"W Szczecinie jesteśmy jak jedna wielka, duża rodzina. Wiele pokoleń, wiele osób i wiele pomysłów na miasto. Jesteśmy po to, by te pomysły zbierać i budować miasto przyjazne wszystkim" - podkreślał.

Krzystek ma 45 lat, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, radcą prawnym i menadżerem. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Sławomir Nitras - "Prezydent bliżej ludzi"

Kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach na prezydenta Szczecina jest Sławomir Nitras.

"Kiedy zostanę prezydentem, nie będę prezydentem w 'Szpinakowym Pałacu'. Chciałbym być prezydentem bliżej ludzi, którego będzie można spotkać na ulicach, niekoniecznie w ciemnych okularach i w samochodzie z przyciemnionymi szybami. Będę prezydentem na ulicach, tam, gdzie ludzie mają swoje problemy. To będzie moje hasło kampanii i prezydentury: 'Prezydent bliżej ludzi'" - zapowiedział Nitras, który jako pierwszy zainaugurował kampanię wyborczą w Szczecinie. 

Nitras jest związany z Platformą Obywatelską od 2001 r. W wyborach parlamentarnych w 2005 i 2007 r. uzyskał mandat poselski z ramienia PO w okręgu szczecińskim na Sejm V i VI kadencji. W latach 2009-2014 był posłem w Parlamencie Europejskim, gdzie należał do Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Po wygaśnięciu mandatu europosła Nitras został doradcą ówczesnej premier Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kolejny raz zdobył mandat poselski na Sejm VIII kadencji. Został członkiem Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W 2016 r. został powołany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez PO. 

Nitras jest z wykształcenia politologiem. Jest żonaty, ma dwie córki.

Bartłomiej Sochański - "Szczecin dostępny i sprawiedliwy"

Kandydatem PiS na prezydenta Szczecina jest Bartłomiej Sochański - radca prawny i adwokat, który rządził już stolicą Pomorza Zachodniego w latach 1994-1998. 

Sochański działał w przeszłości m.in. w Unii Wolności. Od 2001 r. pełnił funkcję konsula honorowego Niemiec w Szczecinie. W 2010 r. ponownie ubiegał się o fotel prezydenta Szczecina jako kandydat niezależny. Do PiS wstąpił w 2017 r. Kiedy podjął decyzję o starcie w wyborach samorządowych w 2018 r., zrezygnował z funkcji konsula i zawiesił działalność w kancelarii prawniczej. 

Sochański zapowiedział, że jeśli wygra tegoroczne wybory, będzie dążył do tego, aby "bezpośrednio przy prezydencie powstało biuro zajmujące się strategicznym rozwojem miasta".

Hasło jego kampanii brzmi: "Szczecin dostępny i sprawiedliwy". 

"Szczecin musi być dostępny dla młodych, kreatywnych ludzi, którzy znajdą tutaj dobrą pracę, dobre miejsce do zamieszkania i do życia, dla siebie i swoich dzieci, bo podstawowym problemem miasta staje się ubytek mieszkańców i brak rąk do pracy" - podkreślał w niedawnym wywiadzie dla PAP.

Dawid Krystek - "Szczecin może"

Kandydatem SLD Lewicy Razem jest z kolei Dawid Krystek. O fotel prezydenta Szczecina walczy już po raz drugi. Cztery lata temu podczas wyborów samorządowych uzyskał poparcie około 6 proc. wyborców.

Krystek jest z wykształcenia politologiem. Od 2008 r. pełni funkcję przewodniczącego SLD w Szczecinie. Od dwóch kadencji jest radnym Rady Miasta Szczecin.

Hasło jego kampanii w wyborach samorządowych 2018 brzmi: "Szczecin może".

"Podstawową zasadą i filozofią, jaką powinien kierować się prezydent Szczecina, powinno być wykreślenie ze słownika takich wyrazów jak 'nie da się'" - podkreślał w jednym z wywiadów.

Wśród swoich postulatów wymienia m.in.: rewitalizację śródmieścia Szczecina, bezpieczeństwo miasta i mieszkańców, równe chodniki, zwiększenie liczby przedszkoli i żłobków, usprawnienie komunikacji oraz finansowanie in vitro.

Piotr Czypicki - "Jesteśmy alternatywą"

O fotel prezydenta stolicy Pomorza Zachodniego powalczy również 33-letni Piotr Czypicki - aktywista, który od lat angażuje się w działalność pozarządową na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta. W wyborach startuje z ramienia Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, promującego się hasłem "Jesteśmy alternatywą".

"Gdybym miał wyrazić dwoma słowami, jaki jest Szczecin moich wyobrażeń, powiedziałbym po prostu 'miastem szczęśliwym'. W tym określeniu zawiera się niemal wszystko, czego oczekuje się od nowoczesnej metropolii o wysokiej jakości życia i wielu perspektywach" - podkreśla Czypicki.

Jego program zakłada m.in. jawność i transparentność polityki lokalnej, rewitalizację zdegradowanych dzielnic i osiedli Szczecina, zwiększenie bezpieczeństwa w mieście czy zdobycie przez Szczecin tytułu Zielonej Stolicy Europy.

Czypicki ukończył filologię germańską na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest przedsiębiorcą, prowadzi własną szkołę językową. 

Szczeciński Ruch Miejski jest oddolnym ruchem zawiązanym przez lokalnych aktywistów na początku lutego 2018 r. Jak podkreślają jego założyciele, "decyzja o powstaniu ruchu była wynikiem niezadowolenia ze sposobu, w jaki miasto funkcjonuje, wyrazem niezgody na niegospodarność i irracjonalność w jego zarządzaniu, a także sprzeciwem wobec braku pomysłu na rozwój miasta". 

Jakub Kozieł - "Nowa siła dla Szczecina"

Ostatnim i zarazem najmłodszym kandydatem na prezydenta Szczecina jest 32-letni Jakub Kozieł. Startuje z poparciem Koalicji Antysystemowej złożonej m.in. z przedstawicieli Kukiz'15, partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego, stowarzyszenia "Efektywni" oraz innych środowisk "antysystemowych i wolnościowych".

Kozieł jest menadżerem i przedsiębiorcą. "Jednak przede wszystkim od urodzenia jestem szczecinianinem, tutaj się wychowałem, mieszkam i pracuję" - mówił podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię wyborczą.

Podkreśla, że chce, by Szczecin przestał być postrzegany jako "miasto drugiej kategorii" i "wioska z tramwajami", ale stał się "Paryżem Północy" i "Perłą w koronie".

Hasło wyborcze Koalicji Antysystemowej brzmi: "Nowa siła dla Szczecina", a jej program opiera się na czterech filarach: gospodarce, transporcie, mieszkańcach i edukacji.

***

Wybory samorządowe 2018 odbędą się w niedzielę 21 października. W tym dniu wybierzemy radnych gminnych, powiatowych, sejmików województwa, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Druga tura wyborów zaplanowana jest na niedzielę, 4 listopada. Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje