Reklama

Reklama

#WybieramŚwiadomie. Akcja Interii na wybory samorządowe

21 października odbędą się wybory samorządowe. Żeby ułatwić wam podjęcie decyzji przy urnie, rozpoczynamy w Interii akcję #WybieramŚwiadomie.

Żadne wybory samorządowe po 1989 r. nie budziły takich emocji jak te nadchodzące.

Walka nie toczy się tylko o fotele prezydentów, burmistrzów i wójtów, ani o skład rad i sejmików. Stawka jest znacznie wyższa.   

Sprawdzian poparcia dla partii

Czy PiS, który ma już samodzielną większość w parlamencie, rząd i prezydenta, a także - przez zmiany w ustawach - wpływ na obsadzanie stanowisk w TK i SN - odbije samorządy z rąk koalicji PO-PSL, a tym samym przejmie ostatni niezdobyty bastion władzy?   

Czy może Platforma Obywatelska obroni jednak swój stan posiadania? Na ile opłaci się start w koalicji z Nowoczesną i lewicową Inicjatywą Polską?   

Reklama

Jak poradzą sobie walczący o przetrwanie ludowcy?   

Czy SLD wróci do łask wyborców?   

A może okaże się, że Polacy mają dość partyjnych szyldów i postawią na bezpartyjnych działaczy i miejskich aktywistów?   

Za rok wybory parlamentarne

Wybory samorządowe, zwłaszcza wybory do sejmików wojewódzkich, będą poważnym sondażem poparcia dla partii przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się za rok. Wyraźne zwycięstwo PiS jesienią byłoby przypieczętowaniem zmian, które zaprowadza w kraju od 2015 r. i potwierdzeniem poparcia, a tym samym sygnałem, że dzisiejsza oferta opozycji nie znajduje uznania wśród wyborców.   

Na miejscu czy z centrali

21 października wyborcy zdecydują też o tym, w jaki sposób chcą być rządzeni. Czy decyzje dotyczące spraw najbliższych mieszkańcom mają zapadać w ich otoczeniu, czy też dają przyzwolenie na narzucanie lokalnym włodarzom decyzji płynących z partyjnych i rządowych centrali.   

Samorządy zajmują się przecież sprawami najbliższymi mieszkańcom - decydują o losie szkół i szpitali, opiekują się ubogimi, utrzymują czystość na swoim terenie, dbają o zieleń, rozdzielają środki na budowę lokalnych dróg, basenów, boisk.   

Z badań CBOS wynika, że aż 69 proc. Polaków jest zadowolonych z pracy władz swoich miast i gmin. Tylko 21 proc. wyraża niezadowolenie. Aż 47 proc. chciałoby zwiększenia samorządności.   

Wielka polityka i rozgrywki międzypartyjne zasłaniają jednak tematy najbliższe lokalnym społecznościom. Kandydaci z reguły prześcigają się w ogłaszaniu obietnic, skupiają się na walce między sobą, zamiast kompleksowo myśleć o przyszłości swojego terenu.   

Nie to jest istotą wyborów samorządowych.  

Akcja Interii przed wyborami

W związku z tym, że istota wyborów niknie na tle międzypartyjnych rozgrywek, rozpoczynamy dziś w Interii akcję #WybieramŚwiadomie. 

Przez najbliższy miesiąc - do wyborów - będziemy sprawdzać, z jakimi faktycznymi, ważnymi dla lokalnych społeczności, a nie dla polityków, problemami borykają się największe polskie miasta. Następnie zapytamy kandydatów na prezydentów, jak zamierzają je rozwiązać.   

Osiem miast

Wybraliśmy osiem kluczowych miast: Warszawę, Gdańsk, Lublin, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź i Szczecin.   

Przyglądniemy im się szczególnie uważnie.   

Dlaczego akurat im?   

W skali kraju są największe, mieszka w nich najwięcej ludzi, rozwijają się najbardziej dynamicznie, ale mierzą się też z licznymi problemami. Walka o prezydentury w nich jest prestiżowa, a jej wyniki będą wyznacznikiem sukcesów partii.   

W ramach naszej akcji, w każdym z ośmiu miast wytypujemy najbardziej palące problemy.   

Oddajemy głos naszym użytkownikom

Najlepiej sprawy lokalne znają członkowie tych lokalnych społeczności. Dlatego to was, naszych czytelników, poprosimy o wskazanie wyzwań, z jakimi powinni się w trakcie swojej kadencji zmierzyć potencjalni wygrani.   

Propozycje można przesyłać za pomocą formularza, znajdującego się TUTAJ. W treści wiadomości prosimy o zaznaczenie, jakiego miasta dotyczy wiadomość.    

Mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina, Wrocławia, Szczecina, Poznania, Gdańska i Łodzi! Na wasze pytania czekamy do końca tygodnia.   

Trzy pytania w każdym mieście

W kolejnej części akcji #WybieramŚwiadomie przyjrzymy się wszystkim propozycjom i z nich wybierzemy po trzy sprawy w każdym mieście.   

Następnie zapytamy kandydatów na prezydentów, jak zamierzają je rozwiązać, jeśli wygrają wybory.  

Równe szanse

Dla każdego miasta zostanie przygotowany inny zestaw pytań. Ankiety trafią do kandydatów. Każdy z nich otrzyma pytania w tym samym czasie i będzie miał tyle samo czasu i tyle samo miejsca na odpowiedź.   

Odpowiedzi będą publikowane będziemy publikować od 8 października.   

Ale to nie wszystko.   

Wywiady, komentarze, analizy

W najbliższych tygodniach pomożemy wam przebrnąć też przez gąszcz kampanijnych informacji.   

W specjalnym serwisie Interii Wybory Samorządowe 2018 znajdziecie relacje z działań sztabów, wywiady z kandydatami, komentarze ekspertów, analizy i wyniki sondaży.   

Wszystkie teksty przygotowane przez dziennikarzy Interii są publikowane w zakładce "Interia o wyborach".   

Ponadto w każdą niedzielę przedstawiamy podsumowania najważniejszych wydarzeń tygodnia w kampanii.    

Prawdomówność polityków, w oparciu o narzędzie fact-check, sprawdzą dla nas analitycy z portalu demagog.org.pl. Wypowiedzi zakwalifikują jako "prawdę", "fałsz", "manipulację" albo "nieweryfikowalne". Dobór każdej kategorii zostanie uzasadniony.


Śledźcie też nasze profile na Facebooku i Twitterze.    

Wybierzcie świadomie.     

Interia


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy