Reklama

Opozycja się jednoczy. "Wspólna lista kontra PiS"

W poniedziałek w Krakowie podpisana została "Deklaracja Krakowska", czyli porozumienie o współpracy pomiędzy przedstawicielami PO, Nowoczesnej, SLD, PSL i KOD. To pierwszy krok do wspólnego startu w wyborach samorządowych. Podobne porozumienie zawarto już w Opolu, i szykują się kolejne.

"Mając na uwadze dobro Polski oraz jej Obywatelek i Obywateli, pomimo dzielących nas różnic, zobowiązujemy się do wspólnego działania w obronie wolności i demokracji. Od ponad dwóch lat mamy do czynienia z konsekwentnym niszczeniem demokratycznego państwa prawa i jego instytucji, z narastającymi podziałami w społeczeństwie. Aby się temu przeciwstawić, potrzebujemy jedności" - czytamy w "Deklaracji Krakowskiej".

Choć nie ma w niej ani słowa o zbliżających się wyborach, Dominik Jaśkowiec, szef PO w Krakowie, nie ukrywa, że głównym celem porozumienia jest zjednoczenie opozycji, po to, aby mogła wystartować pod wspólnym szyldem w wyborach samorządowych, które planowane są na jesieni tego roku. Podobna deklaracja podpisana została już w Opolu. - W planie są kolejne, w całej Polsce. Na tej podstawie przygotowywane będą listy kandydatów do rad miasta i sejmików - mówi Interii Dominik Jaśkowiec.

Reklama

Jednoczenie się przeciwko PiS zaczęło się pod koniec ubiegłego roku w Warszawie. Podczas wspólnej konferencji prasowej Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru ogłosili, że Rafał Trzaskowski będzie wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy.

Porozumienie krakowskie i opolskie idzie jednak dalej: do jednoczącej się opozycji dołączyło SLD, PSL i KOD. - To nie jest jeszcze koniec. Do porozumienia mogą przystąpić kolejne ugrupowania - mówi Dominik Jaśkowiec.

Na podstawie porozumienia ma zostać wyłoniony także wspólny kandydat na prezydenta miasta. W Krakowie może nim zostać urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, o ile zgodzi się kandydować po raz kolejny. Decyzję w tej sprawie ma ogłosić w maju.

W ciągu najbliższych tygodni porozumienie o współpracy opozycji ma zostać podpisane w Małopolsce. Poinformował o tym we wtorek Jacek Krupa, marszałek Małopolski na antenie Radia Kraków. - Walka w wyborach powinna być jeden do jednego - wspólna lista opozycji kontra lista PiS - powiedział w radiu marszałek.

AM

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy