Reklama

Reklama

Kto wygra wybory do sejmików? Internauci wskazali zwycięzcę

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory samorządowe. Zapytaliśmy naszych użytkowników, na kogo zamierzają oddać głos w wyborach do sejmików wojewódzkich. Jak kształtują się nastroje? Gdyby o wyniku decydowali internauci, zwycięzcą w skali kraju byłoby Prawo i Sprawiedliwość z niewielką przewagą nad Koalicją Obywatelską. KO wygrałaby w 10 województwach, PiS w pięciu, a Kukiz'15 w jednym.

Z myślą o wyborach samorządowych stworzyliśmy specjalne narzędzie, za pośrednictwem którego zbadaliśmy przedwyborcze nastroje Polaków. Zapytaliśmy internautów, na kogo zamierzają oddać swój głos w wyborach do sejmików wojewódzkich. Od 8 października do dziś do godz. 10 w akcji na stronach Interii oddano 106 746 głosów. 

Gdyby to nasi użytkownicy decydowali o wyniku wyborów, w skali kraju wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,35 proc. Na drugim miejscu z poparciem 31,92 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska.

W głosowaniu internautów trzecie miejsce zajmuje Kukiz'15 z wynikiem 6,89 proc., a tuż za nim koalicyjny komitet SLD Lewica Razem z poparciem 6,76 proc. Piąte miejsce zajęli Bezpartyjni Samorządowcy. Chęć głosowania na nich deklaruje 6,04 proc. 

Na dalszych pozycjach uplasowali się: PSL - 3,40 proc., Ruch Narodowy RP - 2,73 proc., Partia Razem - 2,42, Wolność w Samorządzie - 1,84 proc. oraz Partia Zieloni - 0,38 proc.

4.27 proc. internautów wskazało na odpowiedź "inne komitety".

Podział na województwa

Reklama

W głosowaniu internautów Koalicja Obywatelska wygrywa w dziesięciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim i opolskim. 

PiS zgarnia pięć województw: podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie, śląskie i lubelskie. 

W województwie podlaskim wygrywa Kukiz'15. 

Sprawdziliśmy też, jak w skali kraju rozkładają się głosy oddane przez kobiety i mężczyzn. 

W głosowaniu internautów wzięło udział 25899 kobiet. W tej grupie wygrywa Koalicja Obywatelska z wynikiem 37,37 proc. Na drugim miejscu plasuje się PiS z poparciem 28,48 proc. 

Odwrotnie kształtuje się wynik w grupie mężczyzn (oddano 81226). Zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 34,92 proc., a Koalicja Obywatelska zajmuje drugie miejsce - 30,17 proc.

Szczegółowy rozkład głosów można prześledzić klikając w mapę:

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy