Reklama

Reklama

Wybory w Białymstoku. Arłukowicz chce wpuścić motocyklistów na buspasy

Motocykliści powinni mieć możliwość korzystania z buspasów w mieście i nie powinni płacić za postój w strefie płatnego parkowania - uważa kandydat na prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz. Chce też w mieście programu edukującego użytkowników dróg.

Arłukowicz to b. senator PO i b. zastępca prezydenta Białegostoku. O stanowisko prezydenta miasta ubiega się jako kandydat komitetu wyborczego "Białystok na TAK", wspieranego przez Kukiz'15.

Motocyklista Marcin Grześ, kandydat "Białystok na TAK" w wyborach do rady miasta, argumentował na sobotniej konferencji prasowej, że motocykle (jednoślady) nie zajmują wiele miejsca na jezdni i nie spowalniają autobusów. Podawał przykłady innych miast, gdzie motocykliści mogą bez przeszkód jeździć buspasami - czyli pasami wydzielonymi dla komunikacji miejskiej.

Reklama

Komitet chce też zmiany regulaminu strefy płatnego parkowania w taki sposób, by motocykle mogły parkować w strefie bezpłatnie (formalnie byłaby to zerowa stawka za postój). Zwracają też uwagę, że czujniki sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach miejskich są tak ustawione, że nie wykrywają obecności jednośladu. Oznacza to, że samotny motocyklista musi długo czekać na zmianę świateł dla swego kierunku jazdy.

Arłukowicz deklarował, że jeśli wygra wybory zacznie być wdrażany projekt pod hasłem "Zmieścimy się wszyscy". "Chodzi o to, aby edukować, aby uwrażliwiać kierowców, użytkowników dróg miejskich na problemy innych. Każdy z nas - kierowcy samochodów, motocykliści czy osoby jeżdżące rowerami - traktujemy naszą grupę jako docelową. A wszyscy powinniśmy dbać o kulturę użytkowania dróg" - mówił kandydat, zapowiadając wdrożenie takiego programu edukacyjnego również w szkołach.

Postulaty dotyczące motocyklistów w mieście, dotyczące m.in. umożliwienia im ruchu po buspasach, ogłosił kilka tygodni temu komitet wyborczy "Kocham Białystok", wystawiający jeszcze wtedy własnego kandydata na prezydenta Białegostoku Marcina Sawickiego. Obecnie oba komitety się połączyły, wspólnym kandydatem jest Arłukowicz, a na listach "Białystok na TAK" są również kandydaci drugiego komitetu.

"Kocham Białystok" argumentował wówczas, że w mieście jest 6 tys. motocyklistów. Jego działacze podkreślali, że choć radni miejscy obecnej kadencji zgadzają się z ich argumentami, formalnie problem wciąż nie jest rozwiązany.

Reklama

Reklama

Reklama