Reklama

Reklama

Wybory samorządowe: Informacje o incydentach

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej, podczas ciszy wyborczej oraz samych wyborów doszło do 385 możliwych przypadków złamania prawa. Nie były to jednak incydenty mogące wpłynąć na przebieg wyborów. W jednym z lokali zadecydowano o przedłużeniu ciszy wyborczej o 13 minut. Według szefowej Krajowego Biura Wyborczego ta decyzja prawdopodobnie zostanie uchylona.

Jak podała szefowa KBW Magdalena Pietrzak, w dwóch lokalach wyborczych w gminie Bircza nie było rano prądu. W jednym z nich komisja zadecydowała o przedłużeniu ciszy wyborczej o 13 minut. Pietrzak poinformowała jednak, że komisarz wyborczy będzie analizował tę sytuację i może uchylić uchwałę o przedłużeniu ciszy. Wszyscy przybyli wyborcy mieli możliwość zagłosowania i komisarz prawdopodobnie tę decyzję uchyli - uważa Pietrzak.

W Lublinie jedna z komisji zaczęła pracę o 7.30 z powodu włamania, jednak wcześniej nie zjawił się tam żaden wyborca, więc nie trzeba przedłużać głosowania (więcej na temat tego incydentu poniżej).

Reklama

Z kolei w jednej z krakowskich gmin brakowało jednego z kandydatów na kartach wyborczych. Głosowanie wstrzymano, a karty zostały poprawione.

W innym lokalu natomiast pieczęć wyborcza wpadła do urny. Nie wpłynęło to jednak na przebieg wyborów.

Informacje od policji

Komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji podał PAP, że funkcjonariusze w całym kraju odnotowali 373 "incydenty związane z wyborami". Są to dane zebrane od momentu obowiązywania ciszy wyborczej do godziny 8 rano w niedzielę.

"To zgłoszenia różnego rodzaju. Większość z nich dotyczy uszkodzenia bannerów czy plakatów wyborczych. Były też przypadki, że w lokalu wyborczym pojawiły się jakieś ulotki informacyjne dotyczące kandydatów. Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane. Dopiero później będzie można mówić o ewentualnej kwalifikacji prawnej zgłoszonych zdarzeń" - powiedział kom. Marciniak.

Policjant dodał, że w przypadku zgłoszeń o zniszczeniu plakatów funkcjonariusze ustalają, czy doszło do tego w wyniku "celowego działania", czy "okoliczności niezależnych", jak np. zła pogoda.

Komenda Główna Policji sytuację w kraju ocenia jako spokojną i bezpieczną. Funkcjonariusze reagują na bieżąco.

Włamanie do przedszkola w Lublinie

Policja poszukuje sprawców włamania do budynku jednego z przedszkoli w Lublinie. W budynku, gdzie jest przedszkole, znajduje się lokal wyborczy, który pozostał nienaruszony; głosowanie odbywa się normalnie - poinformowała policja.

W niedzielę rano policjanci otrzymali zgłoszenie o włamaniu do przedszkola znajdującego się przy ul. Nałkowskich w Lublinie. "Okazało się, że zostały skradzione dwa magnetofony, aparat fotograficzny i laptop" - poinformował PAP Kamil Karbowniczek z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

W tym samym budynku znajduje się lokal wyborczy. "Pomieszczenie, w którym jest lokal wyborczy, pozostało nienaruszone. Plomby były nienaruszone" - powiedział Karbowniczek.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że komisja wyborcza w tym lokalu rozpoczęła pracę o godz. 7.30. "Przy czym żaden z wyborców nie przyszedł zagłosować w tym czasie, więc nie było żadnego problemu" - zaznaczyła.

Exit poll po 21

W wyborach samorządowych Polacy wybiorą blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do głosowania w wyborach samorządowych jest uprawnionych ponad 30,24 mln osób.

W ciągu dnia PKW dwukrotnie poda informację o frekwencji: o godz. 13.30 poda stan na godz. 12, a godz. 18.30 - stan na godz. 17.00. Kolejna konferencja prasowa odbędzie się już po zakończeniu głosowania, o godz. 21.30. Wówczas PKW poda informację o zamknięciu lokali wyborczych i ewentualnych incydentach.

Po zakończeniu ciszy wyborczej - a więc po godz. 21 - stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, frekwencji wyborczej oraz wynikach poszczególnych kandydatów na prezydentów w 10 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i Kielcach. Badanie przeprowadzi firma Ipsos przed 1160 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

Cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów PKW będzie podawała na konferencjach w kolejnych dniach. Na poniedziałek zaplanowano trzy konferencje: o godz. 6, 12 i 18. We wtorek i środę - na godz. 15.

Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW na podstronie: wizualizacja wyborów samorządowych.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 4 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje