Reklama

Reklama

Szczecin: Sochański, Nitras czy Krystek?

Bartłomiej Sochański (Zjednoczona Prawica), Sławomir Nitras (PO) i Dawid Krystek (SLD) - to oficjalnie ogłoszeni przez te ugrupowania kandydaci w wyborach na prezydenta Szczecina. Sochański był już prezydentem miasta.

W czwartek w Warszawie ogłoszono kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów największych miast; Bartłomiej Sochański wystartuje w wyborach na prezydenta stolicy Pomorza Zachodniego. Urodzony w 1955 r. w Szczecinie Sochański był już prezydentem tego miasta w latach 1994-1998. Jest radcą prawnym i adwokatem.

Od 1991 do 1994 r. Sochański należał do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, od 1994 do 2001 r. działał w Unii Wolności, później był bezpartyjny. Od 2001 r. pełni funkcję konsula honorowego Niemiec w Szczecinie. W 2010 r. kandydował na urząd prezydenta Szczecina, jako kandydat niezależny.

Reklama

W połowie marca br. szefowie PO i Nowoczesnej poinformowali, że wspólnym kandydatem ich ugrupowań na prezydenta Szczecina jest poseł PO Sławomir Nitras. Kandydatem na wiceprezydenta jest Przemysław Słowik z Nowoczesnej.

Nitras urodził się w Połczynie-Zdroju w 1973 r. Był radnym sejmiku województwa zachodniopomorskiego z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność w latach 1998-2002. Był posłem V i VI kadencji Sejmu po starcie z listy PO.

W latach 2009-2014 Nitras był europosłem. W 2014 r. został głównym doradcą w gabinecie politycznym ówczesnej premier Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. uzyskał mandat poselski, ponownie startując z listy PO.

Kilka dni po ogłoszeniu Nitrasa kandydatem Nowoczesnej i PO, SLD poinformowała, że ich kandydatem w wyborach na prezydenta jest Dawid Krystek. To politolog, od dwóch kadencji radny Rady Miasta Szczecin. W 2014 r. po raz pierwszy ubiegał się o urząd prezydenta Szczecina. Jest przewodniczącym SLD w mieście.

Lokalni dziennikarze informują, że w wyborach na prezydenta Szczecina wystartuje także obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek, choć oficjalnie informacje takie nie zostały podane.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy