Reklama

Reklama

Świętokrzyskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów do sejmiku

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali we wtorek kandydatów do sejmiku województwa świętokrzyskiego. "To nie jest dla nas łatwy teren, ale wierzę, że nasza obecność i aktywność da nam dobry wynik" – podkreślił lider PO Grzegorz Schetyna.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach Schetyna i szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaprezentowali szczegóły współpracy obydwu ugrupowań przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. "Kielce to miasto, region, w którym długo budowaliśmy wzajemne relacje, szukaliśmy tego wariantu na Koalicję Obywatelską, nowych jej części. Cieszę się, że przyjaciołom z kieleckiej i świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej udało się zbudować szerszą formułę partii i środowisk, które nas wspierają" - mówił Schetyna.  

Reklama

Lubnauer podkreśliła, że rozmowy z Platformą na temat Koalicji Obywatelskiej nigdzie nie trwały tak długo jak w woj. świętokrzyskim, być może dlatego, że ten region jest bardzo ważny. "Uważamy, że jest to jeden z tych regionów, które będą decydujące, w przyszłej mapie politycznej kraju, o tym, jak będzie wyglądać Polska po tych wyborach" - stwierdziła Lubnauer. Zaznaczyła, że wybory samorządowe są pierwszym z trzech kroków, które "dadzą nadzieję na lepszą Polskę, bez PiS".  

Nazwiska kandydatów

Szefowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili nazwiska osób, które zostały rekomendowane jako liderzy ich list do sejmiku województwa. W okręgu nr 1, który obejmuje powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, staszowski, z pierwszego miejsca startować będzie szef ostrowieckich struktur PO, wiceprzewodniczący sejmiku Grigor Szaginian. Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, wiceszef świętokrzyskiej PO Jan Maćkowiak otworzy listę w okręgu nr 2 (północne powiaty regionu: starachowicki, skarżyski i konecki).  

W okręgu nr 3, który obejmuje gminę i powiat kielecki, liderem będzie przewodniczący świętokrzyskich struktur Nowoczesnej Mateusz Żukowski. W okręgu nr 4 (zachodnie i południowe powiaty województwa: buski, jędrzejowski, kazimierski, pińczowski, włoszczowski) listę otworzy pińczowski radny Maciej Kmita.  

W ubiegłym tygodniu szefowie kieleckich struktur PO i Nowoczesnej poinformowali, że kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Kielc będzie przewodniczący świętokrzyskiej Platformy, poseł Artur Gierada. "Same Kielce zasługują na to, żeby była tu zmiana, ponieważ obecne rządy, mamy wrażenie, że nie służą Kielcom, nie rozwijają się one tak, jak powinny. Cieszy nas to, że udało nam się zbudować Koalicję Obywatelską i wierzymy, że kandydat szeroko pojętego obozu demokratycznego ma szansę w Kielcach zwyciężyć" - stwierdziła Lubnauer.  

"Jestem przygotowany do tego, żeby dzień po wyborach wejść do ratusza i zmieniać to miasto. Nie tylko mamy zdiagnozowane problemy, my nie tylko wiemy, jakie są wyzwania przed miastem, ale mamy na to gotowe recepty i gotowy program" - podkreślił Gierada.  

Schetyna: Diabeł tkwi w szczegółach

O poparcie ugrupowania, poza szefem wojewódzkich struktur PO, zabiegał także zamierzający ubiegać się o mandat prezydenta Kielc z własnego komitetu "Projekt Świętokrzyskie", wybrany na europosła z list Platformy Bogdan Wenta. Polityk prowadził również rozmowy z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej nt. utworzenia wspólnych list do sejmiku, jednak obydwu stronom nie udało się osiągnąć porozumienia.  

Schetyna zaznaczył, że "diabeł tkwi w szczegółach" - o fiasku rozmów nie zadecydowały kwestie programowe, które są bardzo zbliżone, tylko m.in. miejsca na listach.  

"Ciągle bardzo żałuję tego sejmiku, bo to, że równolegle można zachować dwóch, trzech i więcej kandydatów w wyborach na prezydenta Kielc, to było oczywiste. Szkoda w sejmiku tej premii, którą przynosi system liczenia D’Hondta" - dodał lider PO.  

Do tej pory, oprócz Wenty i Gierady, jeszcze trzy osoby zadeklarowały start w jesiennych wyborach na prezydenta Kielc. To: miejski radny, szef kieleckich struktur SLD Marcin Chłodnicki, Krzysztof Adamczyk (miejski radny, prezes stowarzyszenia "Czas na Kielce", popierany przez PSL) oraz poseł niezrzeszony, lider stowarzyszenia "Skuteczni" Piotr Liroy-Marzec (z poparciem partii Wolność").  

Decyzji w sprawie walki o reelekcję nie podjął do tej pory urzędujący od 16 lat bezpartyjny prezydent miasta Wojciech Lubawski, któremu pod koniec kwietnia poparcia udzieliła Zjednoczona Prawica, a także Stowarzyszenie Samorząd 2002, któremu szefuje. Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje