Reklama

Reklama

Spór między PO i N. Kto kandydatem na prezydenta Wrocławia?

Kandydatura posła Nowoczesnej Michała Jarosa w wyborach na prezydenta Wrocławia nie jest dla PO zaskoczeniem. Obie partie mają swoich kandydatów, ale dalej będziemy negocjować, jak w efekcie finalnym się porozumieć - powiedział szef dolnośląskich struktur PO Jarosław Duda.

W sobotę Rada Regionu Dolnośląskiego Nowoczesnej rekomendowała kandydaturę posła Michała Jarosa w jesiennych wyborach na prezydenta Wrocławia.

Szef dolnośląskich struktur PO, senator Jarosław Duda powiedział, że dla Platformy ta kandydatura nie jest zaskoczeniem. "Rozmawiałem z przewodniczącym Nowoczesnej na Dolnym Śląsku Tadeuszem Grabarkiem. Teraz koncentrujemy się na podpisanym przez naszych liderów porozumieniu dotyczącym wyborów do sejmików" - powiedział.

Duda dodał, że dalsze rozstrzygnięcia co do kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów uważa "za otwarte". "Dziś Nowoczesna i PO mają swoich kandydatów na prezydenta Wrocławia, ale dalej będziemy negocjować, jak w efekcie finalnym się porozumieć" - powiedział senator.

Reklama

Wszyscy kontra PiS?

W sobotę, po otrzymaniu nominacji od swoje partii, poseł Michał Jaros powiedział, że jest gotowy wziąć udział w prawyborach, które wyłonią wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia ze środowisk pozostających w opozycji do PiS.

"Nie wiemy, jak takie prawybory miałby wyglądać, kto ma w nich uczestniczyć - wszyscy Wrocławianie, członkowie PO i Nowoczesnej czy innych organizacji? Dziś prawybory to raczej kwestia chciejstwa. PO i Nowoczesna mają swoich kandydatów, poczekajmy na innych i wtedy będziemy rozważać tę kwestie" - skomentował tę deklarację szef dolnośląskiej PO.

Michał Jaros należał w przeszłości do PO, gdzie pełnił m.in. funkcje sekretarza dolnośląskich struktur oraz szefa partii we Wrocławiu. Blisko współpracował wtedy z ówczesnym przewodniczącym dolnośląskiej PO Jackiem Protasiewiczem; obaj uchodzili za oponentów lidera Platformy Grzegorza Schetyny.

W marcu 2016 roku zarząd krajowy PO podjął decyzję o rozwiązaniu struktur partii na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu, tym samym pozbawiając stanowisk Protasiewicza i Jarosa. Cztery miesiące później Protasiewicz został wykluczony z PO; Jaros sam odszedł w czerwcu 2016 r. do Nowoczesnej.

We Wrocławiu walkę o fotel prezydenta na razie zapowiedzieli: kandydatka PO posłanka prof. Alicja Chybicka, Jerzy Michalak, członek zarządu woj. dolnośląskiego, popierany przez Dolnośląski Ruch Samorządowy oraz przedsiębiorca Robert Butwicki, popierany przez partię Wolni i Solidarni.

Rządzący piątą kadencję Wrocławiem Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Reklama

Reklama

Reklama