Reklama

Reklama

Śląskie: Partia Razem przedstawiła "jedynki" w wyborach do sejmiku

Specjalistka w dziedzinie polityki społecznej i rynku pracy Marcelina Zawisza, kulturoznawczyni Iza Palińska oraz wykładowca akademicki Dawid Matuszek - to niektóre "jedynki" list Partii Razem w wyborach do śląskiego sejmiku.

Liderów list w poszczególnych okręgach ugrupowanie przedstawiło w środę na katowickim Rynku, podczas konferencji z udziałem jednego z liderów partii Adriana Zandberga.

W okręgu obejmującym m.in. Chorzów, Piekary Śląskie i Rudę Śląską listę Razem otworzy jedna z najbardziej znanych działaczek tej partii Marcelina Zawisza, która jest specjalizuje się w dziedzinie polityki społecznej i rynku pracy.

"Wprowadzimy w śląskim samorządzie zasadę godnej płacy. Samorząd powinien być wzorem, wyznaczać dobre standardy. To skandal, że ochroniarze czy sprzątaczki pracują dla samorządu na śmieciówkach, za grosze. Skończymy z outsourcingiem. Najwyższy czas zadbać o jakość pracy" - podkreśliła Zawisza.

Reklama

Maciej Konieczny, który ma wieloletnie doświadczenie samorządowe, otworzy listę Razem w okręgu obejmującym m.in. Bytom i Gliwice. "Chcemy częściej aktualizować wojewódzki plan zagospodarowania przestrzennego. Trzeba to robić z realnym udziałem mieszkańców. Tam, gdzie decyzje podejmowane są za zamkniętymi drzwiami, biznes wygrywa kosztem naszego zdrowia, bezpieczeństwa i jakości życia. Widzieliśmy to wiele razy w naszej aglomeracji, choćby w Bytomiu czy w Rybniku" - mówił Konieczny.

"Więcej otwartości, solidarności i świeckości"

W okręgu katowickim listę otworzy kulturoznawczyni Iza Palińska, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, działaczka ruchów feministycznych, jedna z inicjatorek Czarnego Protestu w Katowicach. "Chcemy samorządu, który bierze pod uwagę potrzeby kobiet: młodych matek, opiekunek osób z niepełnosprawnościami, emerytek" - oświadczyła Palińska.

W okręgu rybnickim na czele listy stanie Dawid Matuszek, wykładowca akademicki, specjalista w dziedzinie środków unijnych. "Musimy chronić nasze szkoły i instytucje kultury przed ideologicznym zapędami obecnych władz w Warszawie. Mniej nacjonalistycznego zadęcia, mniej hodowania lęków, a więcej otwartości, solidarności i świeckości. Taką politykę będziemy prowadzić w sejmiku wojewódzkim" - zapowiedział Matuszek.

Regionalny program in vitro

Jakub Tesluk, absolwent technikum górniczego, poprowadzi listę Razem w okręgu sosnowieckim. "W Warszawie rządzą dziś ludzie, którym przeszkadza in vitro. Rodziny, które walczą z niepłodnością, pozostawiono bez pomocy. Tam, gdzie zawodzi rząd, odpowiedzialność muszą wziąć samorządy. Chcemy wprowadzenia regionalnego programu in vitro" - powiedział Tesluk.

Podczas kampanii przed wyborami samorządowym działacze Partii Razem chcą rozmawiać m.in. o rozwoju transportu publicznego, wsparciu rodzin w opiece nad dziećmi i zwiększeniu zaangażowania samorządów w ochronę zdrowia.

W połowie lipca Partia Razem zakończyła wybór na dwuletnią kadencję swoich władz krajowych. W dziewięcioosobowym zarządzie ugrupowania znaleźli się dotychczasowi liderzy: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza. Partia Razem nie ma przewodniczącego, jest zarządzana przez organy kolegialne. We wszystkich organach Razem obowiązuje parytet płci. Zgodnie ze statutem partii członek danego organu partii może w nim nieprzerwanie zasiadać nie dłużej niż przez cztery lata.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy