Reklama

Reklama

Schetyna: Nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie

Nie da się budować wspólnoty na kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje robić to rząd PiS. Zadaniem każdej władzy jest służba wszystkim obywatelom. Rząd nie może wybierać Polaków, których lubi, i ignorować innych - mówił w sobotę na konwencji regionalnej Koalicji Obywatelskiej we Wrocławiu szef PO Grzegorz Schetyna.

W konwencji wzięli udział oprócz Schetyny m.in. przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz kandydat KO na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk.

Schetyna podkreślił, że w Polsce, jak w "każdym domu", potrzebne jest zaufanie i szacunek. "Nikt nie powinien się samozwańczo wywyższać i przypisywać sobie przywilejów. Zadaniem każdej władzy jest służba wszystkim obywatelom; rząd nie może wybierać Polaków, których lubi, i ignorować innych" - mówił Schetyna.

Dodał, że nie da się budować wspólnoty na "kłamstwie i pogardzie, tak jak próbuje to robić rząd PiS". 

Reklama

"Dla tej władzy kłamstwo stało się podstawowym narzędziem pracy" - mówił Schetyna.

Lubnauer: Reprezentuję liberałów

Lubnauer podkreśliła, że reprezentuje liberałów. "To oznacza, że wolność jest dla nas najważniejsza, wolność we wszystkich aspektach - wolność osobista jednostki, prawa kobiet i mężczyzny; wierzymy też w wolność gospodarczą, w prawo Polaków do bogacenia. Wolni i kreatywni Polacy to Polacy bogacący się" - mówiła szefowa Nowoczesnej.

Dodała, że państwo nowoczesne to państwo, które szanuje i nagradza tych, którzy potrafią skorzystać z wolności. "Tylko wolni ludzie są w stanie tworzyć wspólnotę; tylko ludzie, którzy nie boją się o swoją przyszłość, stworzą w Polsce wspólnotę dumnych z siebie Polaków" - mówiła. Dodała, że taka wspólnota powstaje w samorządach. 

"Chcemy, by decyzje o rzeczach, które dotyczą mieszkańców gmin czy powiatów zapadały w samorządach" - mówiła Lubnauer.

Nowacka: Samorządów nie zawłaszczycie

Zdaniem Barbary Nowackiej PiS od 2015 r. "zawłaszczył rząd, parlament, szkoły, sądy, prawa kobiet, demokrację. "Dziś mówimy dość - samorządów nie zawłaszczycie" - powiedziała.

Dodała, że "dla PiS liczy się władza, a dla Koalicji Obywatelskiej - człowiek". "Samorząd jest najbliżej człowieka, a program Koalicji Obywatelskiej dla samorządów był dyskutowany w gminach i powiatach. To program wspólny, równy i sprawiedliwy" - mówiła Nowacka.

Podkreśliła, że w programie KO bardzo dobrze opracowana jest polityka społeczna. "Polityka społeczna musi prowadzić i wspierać obywateli od samego początku, przez dostępne żłobki i przedszkola, przez dobre, otwarte i mądre szkoły, w których dzieci nie tylko dobrze się uczą, ale uczą się również życia w społeczeństwie i budowania relacji; szkoły, gdzie dostępne są ciepłe posiłki" - mówiła.

Nowacka dodała, że samorząd to także inwestycje w kulturę i sztukę oraz "otwartą europejską Polskę". Podkreśliła, że KO zadba też o inwestycje w infrastrukturę w samorządach oraz politykę senioralną. "Dziś bieda w Polsce ma twarz starszej kobiety" - mówiła.

Reklama

Reklama

Reklama