Reklama

Schetyna: Kandydaci na prezydentów ogłoszeni na początku lipca

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział w czwartek, że nazwiska kandydatów Koalicji Obywatelskiej na prezydentów miast w wyborach samorządowych zostaną ogłoszone wspólnie przez PO i Nowoczesną na początku lipca.

"Chcemy, żeby nazwiska były gotowe do końca czerwca we wszystkich prezydenckich miastach. Chcemy je wspólnie ogłosić z Nowoczesną, jako Koalicja Obywatelska, na początku lipca" - powiedział Schetyna w czwartek na konferencji prasowej w Lublinie.

"Koalicja Obywatelska, czyli nasze porozumienie z Nowoczesną, jest pierwszym krokiem do tego, żeby te koalicje prosamorządowe, decentralizacyjne, obywatelskie, były dobrą odpowiedzią na politykę centralistyczną PiS. Nad tym pracujemy" - dodał lider PO.

Schetyna w odpowiedzi na pytanie o kandydatów na prezydentów dawnych miast wojewódzkich w Lubelskiem (Zamościa, Chełma, Białej Podlaskiej) powiedział, że decyzje w tej sprawie zapadną po dyskusji z regionalnymi władzami partii.

Reklama

"Chcemy decyzje odnośnie miast prezydenckich, prezydentów tych miast, ustalać między zarządem krajowym a zarządem regionu. Czekamy na propozycje z Lubelszczyzny" - powiedział.

Kandydaci Zjednoczonej Prawicy

Kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów tych miast zaakceptował w środę Komitet Polityczny PiS. W Białej Podlaskiej kandydował będzie obecny prezydent tego miasta Dariusz Stefaniuk, w Zamościu wystawiona zostanie kandydatura również obecnego prezydenta Andrzeja Wnuka, natomiast w wyborach w Chełmie kandydować będzie Jakub Banaszek.

Kto zostanie prezydentem Lubina?

Schetyna dodał, że na posiedzeniu zarządu krajowego PO rozmawiano także o wyborach prezydenta Lublina i o "koniecznej koalicji, którą trzeba zbudować przed wyborami, a która skutecznie wesprze prezydenta Krzysztofa Żuka".

Żuk jest prezydentem Lublina drugą kadencję, w nadchodzących wyborach będzie ubiegał się o reelekcję. Od grudnia ub. roku Żuk pełni funkcję przewodniczącego PO w regionie. W wyborach samorządowych będzie startował z własnego komitetu wyborczego, na którego listach mają się znaleźć kandydaci do rady miasta z różnych ugrupowań politycznych, a także działacze społeczni niezwiązani z żadną partią. Już wiadomo, że mają się tam znaleźć przedstawiciele SLD i Nowoczesnej.

Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Lublina będzie poseł PiS Sylwester Tułajew, który w przeszłości był radnym Lublina.

Start w wyborach na prezydenta Lublina zapowiedział też prezes partii Ruch 11 Listopada Marian Kowalski, związany ze środowiskami narodowymi.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy