Reklama

Reklama

Patryk Jaki rezygnuje z członkostwa w Solidarnej Polsce

Po sześć pytań do każdego z kandydatów i 45 sekund na odpowiedź - tak wyglądała debata, w której brało udział 14 kandydatów na prezydenta stolicy. Można było ją oglądać w trzech telewizjach: Polsat News, TVP Info i TVN24. Na początku debaty Patryk Jaki zapowiedział rezygnację z członkostwa w Solidarnej Polsce, by odpartyjnić samorząd. Zaproponował także wystąpienie z partii Rafałowi Trzaskowskiemu. - Jaki wstydzi się swojej partii - ocenił Rafał Trzaskowski.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki przekonywał, że stolicy potrzebne są nowe impulsy rozwojowe i budowa nowych linii metra. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski mówił, że nadchodzące wybory będą o tym, czy Warszawa będzie europejska i otwarta.

Podczas swobodnych, 30-sekundowych wypowiedzi na koniec debaty kandydat komitetu Wygra Warszawa Jan Śpiewak ocenił, że stolicy brakuje gospodarza. "Jestem chyba jedynym radnym w tym towarzystwie" - mówił. Podkreślał, że stolica zasługuje na Warszawski Park Centralny i czyste powietrze.

Reklama

Patryk Jaki (PiS) natomiast ocenił, że "szanując wszystko to, co udało się zrobić w ostatnich latach w Warszawie", trzeba zaproponować nowe impulsy rozwojowe. Wśród swoich priorytetów wymienił budowę III i IV linii metra, budowę nowych parkingów, powstanie 50 nowych żłobków i przedszkoli, uporządkowanie przestrzenne Warszawy, walkę ze smogiem i powstanie "dzielnicy przyszłości".

Z kolei Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) stwierdził, że Warszawa zasługuje na "poważne traktowanie, wiarygodność, stabilność i przewidywalność", a nie "polityków, którzy co sekundę zmieniają zdanie i coś udają". "Te wybory są o tym, czy Warszawa będzie europejska, otwarta, czy będzie dumnie patrzeć w przód i rozwijać się jak do tej pory" - mówił.

Warszawa musi być taka, "aby każdy chciał w niej mieszkać" - mówił Marek Jakubiak (Kukiz'15). "Warszawa musi być prowadzona przez sprawnego menadżera, gospodarza" - przekonywał.

B. wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz powiedział, że "obecna kampania opiera się na straszeniu i kłamliwych propozycjach, w których liderami są PO i PiS". Apelował, żeby dać czerwoną kartkę PiS, a żółtą PO.

"Jaki wstydzi się swojej partii"

"Rozumiem, że Patryk Jaki tak wstydzi się swojej partii, że chce z niej występować i jestem w stanie to zrozumieć" - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski podczas telewizyjnej debaty.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki w trakcie debaty telewizyjnej przedstawił pismo dot. własnej rezygnacji z członkostwa w Solidarnej Polsce i przedstawił propozycję rezygnacji z członkostwa w partii Rafałowi Trzaskowskiemu z PO. Jaki zaproponował "bezpartyjną prezydenturę" w stolicy.

Trzaskowski, odniósł się do tej deklaracji Jakiego odpowiadając na pytanie dotyczące kwestii organizacji Marszu Równości w Warszawie. Polityk PO ocenił, że obecnie PiS spycha wszystkie mniejszości na margines. Zadeklarował, że jeśli zostałby prezydentem Warszawy, wówczas udzieliłby patronatu Marszowi Równości i wziąłby w nim udział.

"Jeżeli chodzi o marsze narodowców i Marsz Niepodległości - ja bardzo chciałbym być na tym marszu z dziećmi, tylko przede wszystkim czekam na jasną deklarację ze strony rządzących, że nie będzie miejsca na faszyzm, rasizm, nawoływanie do nienawiści na naszych ulicach. Rozumiem, że Patryk Jaki tak się wstydzi swojej partii, że chce z niej występować. I jestem w stanie to zrozumieć, dlatego że rzeczywiście rozgrzeszanie tego typu zjawisk na naszych ulicach jest godne potępienia" - oświadczył Trzaskowski.

Relacja z debaty

22.02

Trzaskowski: Warszawa zasługuje na stabilność i przewidywalność. Musimy iść do wyborów 21 października, by wybrać Warszawę dla wszystkich, europejską.

22.00

Jaki: Chcę zaproponować pięć nowych rzeczy, które zrealizuję dzięki gwarancjom rządowym: nowe linie metra, nowe parkingi, przedszkola, walka ze smogiem. Chcę przekształcić Warszawę w miasto nowych technologii.

21.57

Jaki: Za dużo jest w Warszawie smogu, samowoli deweloperskiej, mieszkań bez kanalizacji. Za dużo jest podwyżek, za dużo korupcji, arogancji. Najważniejsza jest budowa trzeciej i czwartej linii metra, budowa mostów. Potrzeba także nowego programu dla seniorów.

21.56

Trzaskowski: W Warszawie nie wszystko było idealne, za dużo było pośpiechu. Jeśli zostanę prezydentem i przyjdą do mnie ludzie z ruchów miejskich to będę z nimi rozmawiał. W Warszawie jest za dużo korków i ja mam plan jak systemowo ten problem rozwiązać. 21.50

Śpiewak: Gdzie byliście, gdy walczyliśmy o sprawiedliwą Warszawę? Trzaskowski był w Brukseli, Patryk jaki robił karierę w Opolu.

21.43

Antonik: Za dużo jest wojny polsko-polskiej zafundowanej przez obie partie. Za dużo liderów. Nie da się tak dalej żyć.

21.39

Rozenek do Jakiego: Widzę festiwal fałszywych twarzy. Kiedy pan jest prawdziwy?

Rozenek pytał o poglądy Jakiego na temat szczepionek czy podejście do Macierewicza.

- Jest pan pisowcem - mówił.

21.37

Jaki: Za mało jest w Warszawie mostów i linii metra. Za mało jest dyskusji o sprawach merytorycznych, a za dużo mowy o PiS-ie. Potrzeba bezpartyjnego prezydenta.

21.36

Krzekotowska: Za mało jest miłości w Warszawie, a za dużo nienawiści - mówiła. - Ten przykład idzie z góry, ciągle tylko PO i PiS. Zamieńmy mowę nienawiści na mowę miłości.

21.30

Jaki: Nie jest prawdą, że warszawiakami są tylko ci, którzy od urodzenia płacą tu podatki. Każdego dnia ktoś może powiedzieć "ja będę warszawiakiem".

21.27

Trzaskowski: Warszawa jest absolutnie dla wszystkich. Ważne jest płacenie podatków na miejscu. Patryk Jaki dopiero w tym roku płaci podatki w Warszawie, mimo że mieszka tu od 10 lat.

21.22

Ikonowicz: Chcemy wybudować 5 tys. mieszkań komunalnym, aby młodzi zakładali rodziny tutaj, a nie w Hamburgu.

21.17

Do kogo kandydaci kierują swój program wyborczy? Do rodzimych warszawiaków, czy przyjezdnych? Jan Śpiewak: Do Warszawy zjeżdżają ludzie z całego kraju i to jest wspaniałe. Mieszkańcami Warszawy są ludzie, którzy tu płacą podatki.

21.13

Jaki: Smog jest ważnym problemem. Winę ponoszą "kopciuchy", polityka przestrzenna oraz korki.

21.11

Według Justyny Glusman powodem smogu są piece i samochody. - Są trzy auta na jedno miejsce do parkowania. Czy jest możliwe zapewnienie parkingów na każdego? Nie. Ale można nie pozwolić na wjazd wszystkich aut do centrum - mówiła Glusman.

21.08

Jan Śpiewak: Mamy tragiczny stan powietrza w Warszawie. Winę za to ponosi PO.

21.06

Trzaskowski: Problem smogu jest poważny. Będziemy kontynuować wymianę pieców i podłączanie do sieci cieplnej i gazowniczej.

21.04

- Cała walka ze smogiem jest wymysłem po to, aby zmusić ludzi do opalania gazem. Żadnego smogu nie ma. Ale jeśli zostanę prezydentem Warszawy to poproszę Zielonych, aby mi znaleźli smog i dzięki temu dostanę od rządu pieniądze - mówił Janusz Korwin-Mikke.

21.02

Kandydaci mówili o smogu. Rozenek podkreślał, że mnóstwo Polaków umiera przez smog. - My postawimy na termomodernizację budynków, wymianę pieców - mówił.

21.00

Janusz Korwin-Mikke: Nie dopuszczę do marszu homoseksualistów ani zoofilów. Miejsce na te sprawy jest w łóżku.

20.59

Patryk Jaki zapowiedział hołdowanie zasadom wolności i zgodę na manifestacje zarówno dla lewicy i prawicy. - Warszawa musi być światową stolicą wolności - mówił.

Jaki: Samorząd nie może być ideologiczny tylko pragmatyczny. Jeśli zostanę prezydentem Warszawy nie wezmę udziału w Marszu Równości, ani żadnym innym. Rządzenie miastem polega na koncentrowaniu się na sprawach praktycznych, takich jak np. budowa metra. 

20.52

Kandydaci rozmawiali o marszu wolności: - Wszystko musi być w granicach prawa. Gdybym był prezydentem pozwoliłbym, by ci, którzy mieli ochotę, brali udział w manifestacjach, nawet jakbym sam nie wziął w nich udziału - mówił Jakub Stefaniak.

20.48

Janusz Korwin-Mikke bronił praw kierowców aut: - Tych ludzi się gnębi, bo urzędnicy jeżdżą do pracy autobusami - mówi.

20.46

Andrzej Rozenek: Od wielu lat rządzi w stolicy prawica i przez to zabrakło wrażliwości społecznej. Dopiero lewica u władzy może coś zmienić na lepsze.

20.44

Trzaskowski: Rozumiem, że Patryk Jaki tak wstydzi się swojej partii, że chce z niej występować i jestem w stanie to zrozumieć.

20.43

Patryk Jaki poinformował, że składa rezygnację z członkostwa w swojej partii. To samo zaproponował swojemu kontrkandydatowi Rafałowi Trzaskowskiemu.

- Chcę zaproponować nową jakość; tu jest moja rezygnacja z członkostwa w partii, do której należę, Solidarnej Polski; chciałabym zaproponować prawdziwą prezydenturę bezpartyjną - mówił.

20.42

Rafał Trzaskowski: Chodzi o to, aby lepiej się żyło. Ostatnie lata były korzystne dla miasta, ale i tak należy przełożyć wajchę i ulepszyć miasto.

20.41

Jan Śpiewak: Teraz jest czas na inwestowanie w jakość życia mieszkańców. Chodzi mi o smog, ławki na ulicach.

20.39

Kandydat Jan Potocki stwierdził, że nie zostało "nic zrobione i że należy zakończyć "dziką reprywatyzację". Jego zdaniem komisja do tej pory nic pozytywnego nie zrobiła. - Nie możemy pozwolić, by tak było dalej - mówił.

O fotel prezydenta Warszawy ubiega się aż 14 kandydatów. Hanna Gronkiewicz-Waltz rządziła stolicą przez ostatnie 12 lat, ale nie startuje w najbliższych wyborach samorządowych.

Kandydują: Rafał Trzaskowsk (Koalicja Obywatelska), Patryk Jaki (PiS), Jan Śpiewak (Wolne Miasto Warszawa), Jacek Wojciechowicz (kandydat niezależny), Andrzej Rozenek (SLD), Marek Jakubia (Kukiz'15), Jakub Stefaniak (PSL), Piotr Ikonowicz (kandydat Ruchu Sprawiedliwości Społecznej), Justyna Glusman (kandydatka ruchów miejskich), Sławomir Antonik (kandydat Bezpartyjnych), Janusz Korwin-Mikke (kandydat partii Wolność), Krystyna Krzekotowska (kandydatka Światowego Kongresu Polaków), Paweł Tanajno (kandydat komitetu Odkorkujemy Warszawę, Rigcz, Tanajno, Hawajska +), Jan Zbigniew Potocki (kandydat komitetu II Rzeczpospolita Polska).  

Reklama

Reklama

Reklama