Reklama

Reklama

Najdłużej urzędujący prezydent kandyduje ponownie

"Sytuacja jest trudna; to nie jest dobry moment na zmianę" - powiedział najdłużej urzędującym prezydent w Polsce, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, ogłaszając ubieganie się o kolejną, ósmą już kadencję. Jeżeli zostanie wybrany, okres jego zarządzania miastem może sięgnąć 30 lat.

Najpierw swoją krótką deklarację w tej sprawie Frankiewicz opublikował w mediach społecznościowych, następnie we wtorek spotkał się z dziennikarzami w jednym z gliwickich parków.

Reklama

Frankiewicz powiedział PAP, że podłożem jego decyzji była analiza sytuacji w Gliwicach i kraju. "Sytuacja samorządu generalnie może być trudna, coraz trudniejsza - i to nie jest dobry moment na dużą zmianę. Także, w imię jakieś odpowiedzialności i podejmowania wyzwań, jeszcze raz zdecydowałem, że będę kandydował" - wyjaśnił prezydent.

Największe wyzwanie

Jego zdaniem największym wyzwaniem kolejnej kadencji w mieście będzie służba zdrowia. "Zdecydowaliśmy się na praktycznie budowę nowego szpitala i będziemy to robili, ale to nie rozwiązuje całości problemu. Nie tylko infrastruktura jest problemem; większym jest działalność bieżąca, na którą nie ma pewnego finansowania - i to jest trochę poza nami. Także to jest kłopot" - podkreślił.

Odpowiadając na pytanie o największą, szacowaną obecnie na ok. 250 mln zł miejską inwestycję, centrum przesiadkowe w rejonie głównego dworca kolejowego, Frankiewicz przyznał, że pewne opóźnienie powstało po stronie projektantów. "Z różną pomocą zapewne zrobią w końcu ten projekt. Gdzieś w październiku chcemy składać wniosek o unijne dofinansowanie" - zapowiedział. "Jestem tutaj dobrej myśli - to będzie robione, choć projekt jest ogromny i trudny. Także nie jest jakieś największe wyzwanie" - ocenił.

Pytany o długofalowe perspektywy związane z funkcjonowaniem od początku br. Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii prezydent Gliwic zastrzegł, że choć dla miasta nie ma ona kluczowego znaczenia, daje wiele szans - pod warunkiem "zgody i współpracy wśród jej głównych aktorów". "To jest świetne narzędzie, które powinno być dobrze wykorzystane" - uznał.

Prezydent Gliwic od 1993 roku

Bezpartyjny Frankiewicz (Koalicja dla Gliwic) rządzi Gliwicami od 1993 r. W wyborach 2014 r. przy ok. 30-procentowej frekwencji zwyciężył już w pierwszej turze, pokonując obecnego wojewodę śląskiego, wówczas miejskiego radnego Jarosława Wieczorka (PiS) oraz ówczesnego posła, późniejszego ministra sprawiedliwości Borysa Budkę (PO).

Wybory 2010 r. były jedynymi w karierze Frankiewicza, w których stawał on do drugiej tury; jego kontrkandydatem był wówczas Zbigniew Wygoda z PO. Wcześniej Frankiewicz zwyciężał w Gliwicach w pierwszej turze.

Przed zbliżającymi się wyborami na razie ma jednego kontrkandydata. 23 maja br. komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości zaakceptował kandydaturę w wyborach na prezydenta Gliwic obecnego posła tej partii Jarosława Gonciarza. Gonciarz wcześniej był gliwickim radnym, pełnił m.in. funkcję przewodniczącego komisji rozwoju miasta i inwestycji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne