Reklama

Reklama

Majchrowski o "betonowaniu" Krakowa. "Coraz większe potrzeby"

​"Nie będę obiecywał tego, co może być monetą przetargową w kupnie głosów wyborczych" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prof. Jacek Majchrowski, który ubiega się o objęcie - po raz piąty - stanowiska prezydenta Krakowa.

Urzędujący obecnie prezydent przedstawił kolejne punkty swojego programu wyborczego. Mówił m.in. o rozwoju transportu, planach budowy metra oraz uruchomieniu projektu naprawy dróg "Łatanie na żądanie".

"Idea, która przyświecała mi przy pisaniu programu na kolejne pięć lat, to idea dostępności do oferty miasta niezależnie od tego, gdzie kto mieszka" - powiedział Majchrowski podczas swojej trzeciej konferencji w trwającej obecnie kampanii wyborczej.

"Mam pełną świadomość, że Kraków się rozwija. Powstają nowe osiedla" - przyznał. "Miasto musi zadbać o budowę na osiedlach żłobków, przedszkoli, szkół" - kandydat popierany przez PO, Nowoczesną, PSL i SLD tłumaczył, że większość tych terenów nie należy do miasta, dlatego urzeczywistnianie jego wizji jest problematyczne.

Reklama

"Coraz większe potrzeby"

Oficjalnie w Krakowie zameldowanych jest 770 tys. mieszkańców. W praktyce w stolicy Małopolski żyje ponad 1 mln 200 tys. osób.

"Kraków ma coraz większe potrzeby" - lider sondaży przytoczył dzisiejszą prasę, co, jak dodał, "kontrastuje z tym, co piszą te same gazety o betonowaniu Krakowa". 

Prezydent zapowiedział dwa tygodnie temu wzrost wydatków na wykup i zagospodarowanie terenów zielonych. Obiecał, że miasto utonie w zieleni. Jego mijająca kadencja upływa jednak pod znakiem oddawania terenów deweloperom.

Majchrowski przyznał, że zarzuca się mu niespełnienie postulatów poprzednich kampanii. "Mam pełną świadomość, że północ Krakowa była w części niedoinwestowana" - powiedział, tłumacząc, że podejmowane przez miasto decyzje muszą przejść proces konsultacyjny z różnymi instytucjami. Na opóźnienie obiecanych inwestycji ma także wpływać brak wsparcia od państwa.

Nowe linie tramwajowe i metro

Konferencja nieprzypadkowo obyła się na Krowodrzej Górce, gdzie w przyszłym tygodniu mają ruszyć prace przygotowawcze do budowy linii tramwajowej kierowanej do Górki Narodowej. Prezydent zapowiedział też powstanie kolejnych linii, ale do tego potrzeba trzech, czterech lat i setek milionów zł. Dzięki przebudowie sieci tramwajowej każdy mieszkaniec ma mieć do 400 m. do najbliższego przystanku.

"Najpoważniejszym przedsięwzięciem jest budowa metra. W tej chwili opracowywane jest studium wykonalności" - powiedział Majchrowski. Do końca przyszłego roku powinniśmy otrzymać plan przebiegu metra oraz informację o kosztach jego budowy. Nie wiadomo jeszcze, czy transport bezkolizyjny będzie prowadzony w całości pod ziemią, czy częściowo na powierzchni. "Do tego potrzebne są konsultacje" - zauważył prezydent.

"Łatanie na żądanie"

Kandydat w wyborach samorządowych zapowiada także remont chodników oraz uruchomienie programu "Łatanie na żądanie". Pomysł ten ma dać mieszkańcom możliwość zgłaszania problemów, których procedura rozwiązania obywałaby się w trybie pilnym.

W programie wyborczym Majchrowskiego uwzględniono budowę parkingów, bibliotek i placówek kulturalnych na powstających osiedlach. 

Majchrowski ponadto chce, aby wszystkie kulturalne wydarzenia miejskie transmitowane były przez internet.

"Często spotykam się ze stwierdzeniem, że moje programy nie są programami z fajerwerkami. Nigdy nie byłem populistą i nigdy nie będę. Nie będę obiecywał tego, co jest niemożliwe do realizacji, albo co będzie moneta przetargową w kupnie głosów wyborczych" - podsumował swoje wystąpienie Majchrowski. 

Kandydaci na prezydenta

Najsilniejszą kontrkandydatką Jacka Majchrowskiego jest popierana przez Zjednoczoną Prawicę przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann. 

Na trzecim miejscu w wyścigu o fotel prezydenta Krakowa plasuje się kandydat niezależny Łukasz Gibała.

O głosy mieszkańców Krakowa powalczą także: Jolanta Gajęcka (Kukiz'15), Konrad Berkowicz (partia Wolność), Daria Gosek-Popiołek (Partia Razem) i Grzegorz Gorczyca (Wolni i Solidarni).

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

Ewa Majewska

***

Weź udział w akcji #Wybieram Świadomie

Mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Lublina, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Łodzi i Szczecina! Zapraszamy do udziału w akcji #WybieramŚwiadomie.

Z jakimi problemami borykają się wasze miasta? Prosimy o wskazanie wyzwań, z którymi będą musieli zmierzyć się prezydenci po wyborach. 

Propozycje można przesyłać za pomocą formularza, znajdującego się TUTAJ. 

W temacie wiadomości prosimy o zaznaczenie, jakiego miasta dotyczy wiadomość.    

W następnym etapie akcji wybierzemy do każdego miasta sprawy najczęściej pojawiające się w wiadomościach od Was i zapytamy kandydatów na prezydentów, jak zamierzają sobie z nimi poradzić, jeśli wygrają wybory. 

#WybieramŚwiadomie. Akcja Interii na wybory samorządowe. Sprawdź szczegóły

Reklama

Reklama

Reklama