Reklama

Reklama

Kto wygra wybory do sejmików? Sondaż CBOS

75 proc. badanych zapowiada udział w wyborach samorządowych, 13 proc. deklaruje, że do nich nie pójdzie - wynika z sondażu CBOS. Wśród zdeklarowanych uczestników wyborów samorządowych, w wyborach do sejmiku 29 proc. głosowałoby na kandydatów Zjednoczonej Prawicy a 16 proc. - koalicji PO i Nowoczesna.

W maju, a więc na mniej więcej pół roku przed spodziewanym terminem wyborów samorządowych, zainteresowanie tym głosowaniem deklaruje 71 proc., w tym 27 proc. jest bardzo zainteresowanych wyborami samorządowymi. Brak zainteresowania zgłasza 28 proc. respondentów, w tym 8 proc. badanych podało, że zupełnie się nimi nie interesuje. 1 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

W porównaniu do badania sprzed miesiąca odsetek osób zainteresowanych wyborami do władz lokalnych wzrósł o 2 punkty procentowe. Również o 2 punkty procentowe zmalała grupa osób deklarujących brak zainteresowania tym głosowaniem. Odsetek niezdecydowanych nie zmienił się.

Reklama

W maju udział w głosowaniu podczas wyborów samorządowych zapowiada 75 proc. respondentów, w tym 56 proc. z całą stanowczością twierdzi, że będzie w nim uczestniczyć. 12 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, czy pójdzie na te wybory, a 13 proc. już teraz deklaruje, że nie weźmie w nich udziału, w tym 7 proc. deklaruje, że na pewno nie pójdzie głosować.

W porównaniu do kwietnia odsetek badanych, którzy deklarują zamiar udziału w wyborach samorządowych wzrósł o 1 punkt procentowy. Grupa badanych, którzy zapowiadają, że do wyborów nie pójdą, zwiększyła się w tym czasie o 1 punkt procentowy. O 2 punkty procentowe zmniejszyła się grupa ankietowanych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, czy pójść do urn wyborczych jesienią.

PiS zwycięzcą, koalicja PO i N. druga

Według majowego sondażu CBOS szanse na wprowadzenie największej liczby radnych do sejmików wojewódzkich ma PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) - głosowanie na kandydatów tego komitetu wyborczego zadeklarowało 29 proc. ankietowanych, którzy zapewniali, że wezmą udział w głosowaniu. 

Na drugim miejscu plasuje się koalicja PO i Nowoczesnej ciesząca się poparciem 16 proc. zdeklarowanych wyborców.

Za kandydatami ruchu Kukiz’15 w wyborach do sejmiku wojewódzkiego opowiedziałoby się 7 proc. respondentów. Swoich zwolenników mają jeszcze PSL i SLD, których poparcie w tych wyborach zapowiada po 4 proc. głosujących.

Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Partia Razem uzyskały po 1 proc. deklaracji poparcia. 

Chęć głosowania na jakiś inny komitet wyborczy, jak wynika z wypowiedzi - głównie niepartyjny, zadeklarowało 4 proc. wyborców.32 proc. badanych nie wie, na który z komitetów wyborczych w wyborach do sejmiku wojewódzkiego oddaliby swój głos.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 10-17 maja 2018 roku na liczącej 1121 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy