Reklama

Reklama

Katowice: Koalicja Obywatelska ogłosiła kandydata na prezydenta

We wtorek podczas regionalnej konwencji z udziałem liderów Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny i Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer ogłoszono oficjalnie kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta stolicy Górnego Śląska. Został nim szef katowickich struktur PO Jarosław Makowski.

Jarosław Makowski jest pierwszym oficjalnie ogłoszonym kandydatem na prezydenta stolicy Górnego Śląska. Swojej decyzji o starcie w wyborach formalnie nie ogłosił dotąd urzędujący prezydent Katowic, bezpartyjny Marcin Krupa. Gdy przed miesiącem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił poparcie Zjednoczonej Prawicy dla kandydatury Krupy, prezydent miasta mówił, że na decyzję o kandydowaniu "przyjdzie jeszcze czas".

Gotowość do kandydowania na prezydenta Katowic deklarowała też niedawno publicznie Ilona Kanclerz ze Śląskiej Partii Regionalnej, jednak formalna decyzja o jej zgłoszeniu ma zapaść w czerwcu.

Reklama

Kim jest Jarosław Makowski?

45-letni Jarosław Makowski to historyk filozofii, dziennikarz i publicysta, radny sejmiku woj. śląskiego. W ostatnim czasie Makowski był m.in. zaangażowany w obronę śląskiego pisarza Wilhelma Szewczyka - jako patrona placu przed katowickim dworcem. W myśl ustawy dekomunizacyjnej wojewoda zmienił nazwę placu na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich, jednak sąd uchylił tę decyzję.

"Katowice są miastem otwartym, tolerancyjnym i nadają tempo życia na Górnym Śląsku" - mówił podczas wtorkowej konwencji Makowski, podkreślając, że "na Śląsku liczy się robota, a nie miejsce urodzenia". Jak mówił, w Katowicach od kilkunastu lat rządzi ta sama ekipa; ocenił, że dzieje się tak nie dlatego, że jest tak sprawna, ale dlatego, że nie było dla niej dobrej alternatywy. Podkreślił, że trzeba postawić na inwestycje w dzielnicach miasta. "Wiwat Katowice" - zakończył wystąpienie Makowski.

10 kandydatów koalicji

Podczas wtorkowej konwencji w Katowicach z udziałem liderów: PO Grzegorza Schetyny i Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer Koalicja Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów na prezydentów 10 miast w regionie. Jak oceniła Lubnauer, koalicja ma realną szansę na zwycięstwo w nadchodzących wyborach samorządowych. Opowiedziała się za decentralizacją i wzmocnieniem samorządu. "Samorząd to konkret, a nie gra pozorów" - podkreśliła liderka Nowoczesnej.

"Samorząd to niezależność, samorząd to coś naprawdę ważnego, co udało nam się stworzyć przez ostatnie 30 lat. Dziś mamy wrażenie, że ktoś chce nam to zabrać" - mówił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Szef śląskiej Platformy, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa ocenił, że Koalicja Obywatelska "to będzie ruch, który wygra bitwę o samorząd".

Oficjalna współpraca PO i Nowoczesnej

Podczas wtorkowej konwencji symbolicznie podpisano wspólną deklarację PO i Nowoczesnej w sprawie współpracy w wyborach samorządowych w 2018 r. w 10 miastach woj. śląskiego: Katowicach, Mysłowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Żorach, Rybniku, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Jaworznie, Bielsku-Białej. W tych miastach koalicja wystawi wspólnych kandydatów na prezydentów i wspólne listy kandydatów do rad miejskich. Jak mówił wiceszef PO Borys Budka, lista miast, gdzie obie partie będą współpracować, z pewnością będzie dłuższa, trwają rozmowy dotyczące kolejnych kandydatów.

Kandydatami Koalicji w jesiennych wyborach samorządowych będą m.in. obecni prezydenci miast z PO: Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu, Andrzej Kotala w Chorzowie, Dawid Kostempski w Świętochłowicach i Piotr Kuczera w Rybniku. Kandydatem na prezydenta Bielska-Białej będzie Jarosław Klimaszewski, w Jaworznie wystartuje poseł PO Paweł Bańkowski, w Mysłowicach pos. Platformy Wojciech Król, w Rudzie Śląskiej Aleksandra Skowronek, a w Żorach Wojciech Kałuża, związany z Nowoczesną.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy