Reklama

Reklama

Jarosław Kaczyński o Rosji: Tak to zwykle z nimi bywa

Przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja ważna ekonomicznie i także demonstrująca polską suwerenność – oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Jeszcze nie wiem, kto to zrobi, ale ktoś z członków rządu tę łopatę wbije, bo wszystkie formalności w zasadzie są załatwione. Jest już możliwość rozpoczęcia budowy, bo wiadomo, że jak się buduje w dzisiejszych warunkach prawnych nie tylko polskich, bo chodzi tu o Unię Europejską, to trzeba załatwić wiele formalności, często to trwa dłużej niż sama budowa" - podkreślił prezes PiS w Polskim Radiu Olsztyn.

Pytany o zarzuty Federacji Rosyjskiej, że inwestycja może być niebezpieczna ze względów ekologicznych, odparł: "wiadomo, że zawsze byli tego przeciwni".

Reklama

"Kiedy po raz pierwszy myśmy podjęli tę decyzję natychmiast ogłosili (Rosjanie - PAP), że otwierają możliwość wpływania na Zalew Wiślany. Tylko później się okazało, że ta możliwość jest za pozwoleniem, jak to zwykle z nimi. Po prostu ten przekop jest ważny ekonomicznie dla Elbląga i dla tej części województwa warmińsko-mazurskiego, tej wokół Elbląga, ale to jest także pewna demonstracja polskiej suwerenności" - podkreślił Kaczyński.

Według niego inwestycja to "takie pokazanie, że czasy, kiedy Rosjanie nam dyktowali, co my możemy, a czego nie możemy na naszym terytorium, się skończyły". "To jest ważne z punktu widzenia statusu Polski. Polska musi ostatecznie zrzucić z siebie wszelkie pozostałości tego statusu państwa zależnego. Z tego punktu widzenia, nawet gdyby on był jedynym, warto to zrobić" - podkreślił lider Pis. 

Jak mówił, "teraz oczywiście różnego rodzaju siły odwołują się do ekologii". "A ja bym tutaj wspomniał o Nord Stream 1 i Nord Stream 2. No to jest dopiero naruszenie na Bałtyku bezpieczeństwa ekologicznego na ogromną skalę, a tu zagrożenia żadnego nie ma" - ocenił polityk. 

Odnosząc się do negatywnej opinii sejmiku woj. pomorskiego w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej, Kaczyński zauważył: "większość, która obecnie jest w sejmiku na Pomorzu Wschodnim jest w ogóle bardzo nieprzychylnie nastawiona do naszych rządów, cokolwiek byśmy zrobili". 

"Sądzę, że gdybyśmy tam zaczęli z szansami na sukces wiercić, żeby znaleźć wielkie złoża gazu i ropy, to też by powiedzieli, że źle. Po prostu tacy są. To jest swego rodzaju choroba, bo przecież demokracja opiera się na tym, że partie ze sobą konkurują, nawet można powiedzieć walczą, ale jakoś nawzajem się akceptują" - zaznaczył Kaczyński. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy