Reklama

Reklama

Jacek Żalek powalczy w Białymstoku

Poseł Jacek Żalek, oficjalnie ogłoszony w czwartek jako kandydat Zjednoczonej Prawicy, jest na razie jedną z trzech osób deklarujących start w jesiennych wyborach na prezydenta Białegostoku. Na razie nie złożył takiej deklaracji Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta od trzech kadencji.

W czwartek w Warszawie Jarosław Kaczyński ogłosił kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów największych miast w Polsce; w Białymstoku wspólnym kandydatem PiS i Porozumienia jest poseł Jacek Żalek. Na początku kwietnia Żalek potwierdził PAP, że jest kandydatem Porozumienia na prezydenta miasta, ale - jak zastrzegł wtedy - czekał jeszcze na decyzję PiS w tej sprawie.

Żalek pytany w czwartek przez PAP o swoją kandydaturę powiedział, że ze strony PiS było zgłoszonych kilku kandydatów na to stanowisko. "Ale rozumiem, że moja kandydatura zyskała poparcie również z Prawa i Sprawiedliwości i zostałem ogłoszony jako wspólny kandydat obozu Zjednoczonej Prawicy" - powiedział.

Reklama

Nie chciał zdradzić na co będzie stawiał w swojej kampanii wyborczej. Powiedział, że najpierw, po ogłoszeniu jego kandydatury w Warszawie, chciałby spotkać się ze środowiskami w Białymstoku.

"Chciałbym, żeby po spotkaniu w Białymstoku z tymi środowiskami, które zapewniały mi poparcie czy tymi, które liczę, że w toku rozmów uda mi się przekonać do udzielenia tego poparcia, i po tych konsultacjach, bogatszy o to doświadczenie, o tę wiedzę i oczekiwania, będę mógł odpowiedzialnie zaproponować swój plan na kampanię wyborczą" - mówił Żalek. Dodał, że będzie spotykał się m.in. ze środowiskami samorządowymi i społecznymi.

Żalek swoją karierę polityczną zaczynał w samorządzie, najpierw był radnym Białegostoku, następnie radnym sejmiku województwa podlaskiego. W Sejmie zasiada trzecią kadencję. W dwóch pierwszych był posłem PO. Obecnie jest posłem z listy PiS, wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego PiS. Żalek zasiada we władzach partii Porozumienie, współtworzącej z PiS i Solidarną Polską Zjednoczoną Prawicę.

Na razie jest jednym z trzech kandydatów. Kilka dni temu swój start w jesiennych wyborach ogłosił były senator PO, były wiceprezydent Białegostoku Tadeusz Arłukowicz, który będzie kandydował z poparciem Kukiz'15. O ubieganie się o stanowisko prezydenta Białegostoku zapowiedział też - kojarzony wcześniej z partią Wolność - Marcin Sawicki z komitetu "Kocham Białystok".

W wyborach samorządowych w 2014 roku kandydatem PiS na prezydenta Białegostoku był Jan Dobrzyński, obecnie senator. Przegrał wtedy z Tadeuszem Truskolaskim w drugiej turze. Sam Truskolaski, wspierany obecnie przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną, który kończy trzecią kadencję na tym stanowisku, swojej decyzji o kandydowaniu jeszcze nie ujawnił.

Dlatego w kontekście potencjalnego kandydata na prezydenta Białegostoku pojawia się również nazwisko wicemarszałka województwa podlaskiego Macieja Żywno z Platformy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama