Reklama

Reklama

Bogdan Wenta będzie kandydował na prezydenta Kielc

Europoseł, były trener reprezentacji Polski w piłce ręcznej Bogdan Wenta zapowiedział w czwartek, że zamierza zgłosić swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta Kielc. Chce startować z własnego komitetu Projekt Świętokrzyskie.

Wenta, który jest europosłem wybranym z list PO (nie jest członkiem ugrupowania), zamiar kandydowania w wyborach samorządowych ogłosił podczas konferencji prasowej w Kielcach.

Jak mówił, decyzja jest efektem spotkań i rozmów w ramach działalności działającego w regionie od blisko dwóch lat stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, którego jest współzałożycielem i prezesem. "Zamierzam zgłosić swoją kandydaturę w wyborach prezydenta miasta Kielce. Będziemy się starali skoordynować nasze wspólne działania i jeżeli wszystko dobrze dopniemy, to będziemy startować z komitetem wyborczym pod nazwą "Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty"" - ogłosił.

Reklama

Europoseł podkreślił, że decyzja o wystawieniu komitetu w wyborach samorządowych wynika nie tylko z potrzeb lokalnych w województwie świętokrzyskim, ale także z doświadczeń jego działalności w PE, spotkań z samorządami w innych regionach kraju i za granicą. "Myślę, że tu też jest szansa nawiązania współpracy oraz wymiany dobrych praktyk i doświadczeń" - ocenił Wenta.

Poinformował, że komitet chce wystawić lub poprzeć kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych także na poziomie województwa, powiatów i gmin.

Konwencja w kwietniu

Prawdopodobnie do końca kwietnia zostanie zorganizowane spotkanie - rodzaj konwencji programowej, podczas której zostaną zaprezentowani kandydaci ugrupowania. "Są to także osoby, które są aktywne społecznie, zaangażowane lokalnie, ale może nie brały dotychczas udziały w życiu politycznym, na poziomie zarządzania samorządowego czy władz lokalnych" - dodał Wenta.

"Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, z pozarządowym sektorem i z ugrupowaniami politycznymi. Bo celem jest przede wszystkim człowiek (...) Jak państwo wiecie z mojej przeszłości, żaden z nas, nawet najlepszy gracz, osobowość nie będzie stanowiła siły, jeżeli nie stworzymy silnego, odpowiedzialnego zespołu. W tym przypadku mówimy o samorządach, czyli o odpowiedzialności lokalnej. Celem jest zbudowanie z tych ludzi takiego silnego, gotowego zespołu, który weźmie udział w wyborach samorządowych" - podkreślił Wenta.

O możliwym starcie Wenty w wyborach na prezydent Kielc media w regionie spekulowały od dłuższego czasu. Nazwisko Wenty padało w kontekście m.in. możliwego poparcia jego kandydatury w Kielcach przez regionalną PO. Kandydatem ugrupowania może być też rekomendowany w maju ub.r. na prezydenta Kielc przez zarząd kieleckiej Platformy poseł Artur Gierada - od grudnia ub.r. przewodniczący partii w regionie.

W lutym lider PO Grzegorz Schetyna pytany w Kielcach, kogo poprze PO w wyborach prezydenta Kielc podkreślał, że w tym zakresie wymagana jest konsultacja na poziomie miejskim i regionalnym. "Musimy zbudować takie przekonanie, że ta kandydatura łączy środowiska, parte polityczne. Obaj są świetni, mają szansę, ale to jeszcze kwestia rozmów, przemyśleń i wpisania tego w scenariusz całej polityki Platformy. Te kandydatury będą na pewno akceptowane przez zarząd krajowy" - zaznaczył Schetyna dodając, że będzie to miało miejsce w marcu lub kwietniu.

Kim jest Wenta?

Wenta został w 2014 r. wybrany z list PO posłem do Parlamentu Europejskiego - w okręgu małopolsko-świętokrzyskim uzyskał blisko 40 tys. głosów.

Wenta to były zawodnik m.in. Wybrzeża Gdańsk i FC Barcelona. Wystąpił w siedmiu finałach europejskich pucharów. W reprezentacji Polski grał w latach 80. i 90.

Pod koniec lat 90. przyjął obywatelstwo Niemiec, w reprezentacji tego kraju występował m.in. na igrzyskach olimpijskich w Sydney. W latach 2004-2012 był selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą zdobył m.in. wicemistrzostwo świata w 2007 r. Trenował klub Vive Targi Kielce, był też menedżerem klubu.

W Kielcach większość partii politycznych nie przedstawiła jeszcze kandydatów w wyborach na prezydenta miasta. Urzędujący od 2002 r. Wojciech Lubawski ewentualną decyzję o ubieganiu się o reelekcję ma ogłosić w czerwcu. W lipcu ub.r. szef świętokrzyskich struktur SLD Andrzej Szejna poinformował, że o fotel prezydenta Kielc z listy ugrupowania będzie ubiegał się miejski radny Marcin Chłodnicki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje