Reklama

Reklama

Apel PKW przed wyborami samorządowymi

Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, aby przed oddaniem głosu zapoznać się z instrukcją do głosowania. Podczas konferencji prasowej PKW przypomniała zasady głosowania w nadchodzących wyborach samorządowych.

Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW, przypomniał, że od dziś od północy do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę będzie obowiązywała cisza wyborcza. Tłumaczył, że nie narusza jej wypowiadanie neutralnych informacji o tym, jak głosować, czy wymienianie informacji o - jak ujął - kwestiach technicznych. Natomiast agitacja, wszelkie działania, które polegają na wskazywaniu osoby, na którą głosować, bądź na zachwalaniu kandydata, są niedopuszczalne. Wojciech Hermeliński podkreślił, że chodzi o wypowiedzi publiczne. 

Reklama

Z kolei Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego i sekretarz PKW przypomniała, że w niedzielnym głosowaniu urny będą przezroczyste, dlatego jest ważne, aby kartę do głosowania wrzucić stroną niezadrukowaną. "Najprościej jest ją po prostu złożyć" - mówiła Magdalena Pietrzak. 

Przypomniała, że w tych wyborach karty będą zadrukowane tylko z jednej strony. Nie będzie żadnych broszur. Maksymalna wielkość kart to format A3, w większości Polski będą to kartki o formacie A4. 

Państwowa Komisja Wyborcza zachęca także do obejrzenia przygotowanych przez nią spotów, które w przystępny sposób wyjaśniają zasady głosowania. Filmy można znaleźć na stronie internetowej Komisji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy