Reklama

Reklama

Wybory samorządowe 2014

"Program Kaczyńskiego spóźniony o dziesięć lat"

Lider wielkopolskiej Platformy Rafał Grupiński uważa, że Kaczyński przyjechał do Wielkopolski z programem spóźnionym o dziesięć lat.

Platforma w poniedziałek na konferencji prasowej odniosła się do sobotniego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przyjechał do stolicy wielkopolski na regionalną konwencję wyborczą. Kaczyński podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Wielkopolska wciąż nie ma dobrego transportu kolejowego, odpowiednio rozwiniętej sieci dróg, ale także dobrych rozwiązań hydrologicznych.

Na te słowa odpowiedzieli przewodniczący wielkopolskiej PO, poseł Rafał Grupiński oraz marszałek województwa Marek Woźniak.

Reklama

Jak powiedział Grupiński, PO razem z koalicjantem zarządza regionem od blisko dziesięciu lat. "Myślę, że PO robi to dobrze o czym świadczą efekty tej pracy: od inwestycji po liczbę miejsc pracy. Jarosław Kaczyński przyjechał z pewnymi postulatami, które od dawna są realizowane przez władze województwa wielkopolskiego, z programem o dziesięć lat spóźnionym" - powiedział Grupiński.

Marszałek Woźniak zwrócił uwagę, że z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zmodernizowano dwie linie kolejowe, a inne szlaki w regionie remontowano ze środków centralnych. "Zaplanowaliśmy już ze środków nowego regionalnego programu operacyjnego modernizację linii do Piły. Jest ona ostatnią z dziewięciu wychodzących z Poznania linii kolejowych do modernizacji. Remonty pozostałych, albo już zostały przeprowadzone, albo zostaną wykonane z funduszy centralnych" - tłumaczył Woźniak.

Marszałek odniósł się też do problemu sieci dróg w Wielkopolsce i potrzebnej województwu trasy ekspresowej S11, która przecina region z południa na północ.

"Do tej pory słyszeliśmy ze strony PiS głównie postulaty, że w pierwszej kolejności należy modernizować drogę S19 łączącą Białystok, Lublin i Rzeszów. () Oczywistym jest, że od lat zabiegamy o S11 i to w gronie parlamentarzystów wszystkich opcji" - zwrócił uwagę marszałek.

Woźniak dodał, że udało się "przełamać zaklęty krąg oporu" i droga ma szanse na realizację. S11 nie jest częścią europejskich korytarzy transportowych i są problemy z zapewnianiem finansowania projektu.

"Udało się podpisać umowę na brakującą obwodnicę Ostrowa Wielkopolskiego, na finał przetargu czeka obwodnica Jarocina. Są szanse, że w najbliższym czasie zrealizowane zostaną kolejne obwodnice" - powiedział Woźniak.

Marszałek województwa podał również, że samorząd Wielkopolski wydał ponad 300 mln zł na melioracje wodne.

Liderzy wielkopolskiej PO przypomnieli, że w regionie jest najniższe bezrobocie w Polsce - stopa bezrobocia na koniec sierpnia wyniosła 8,1 proc.

Marek Woźniak jest marszałkiem województwa od 2005 r. Sejmik województwa wielkopolskiego liczy 39 radnych. Po wyborach w 2010 roku Platforma wprowadziła 17 radnych; jej koalicjant PSL - siedmiu, a PiS sześciu.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierani będą radni gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje