Reklama

Reklama

Wybory samorządowe 2014

"Rzeczpospolita": Naukowcy sprawdzą głosy nieważne

"Rzeczpospolita" informuje, że grupa naukowców wspierana przez Fundację Batorego uzyska dostęp do kart do głosowania z wyborów samorządowych w 2014 r. Przypomnijmy, że padła wówczas rekordowa liczba głosów nieważnych (17,5 proc. w głosowaniu na radnych sejmików). "To przełom, bo dotąd wydawało się, że taki wgląd jest sprzeczny z prawem" - czytamy.

Jak informuje dziennik, badania zaczną się w najbliższych tygodniach. W zespole znaleźli się uznani naukowcy z różnych katedr, m.in. dr hab. Mikołaj Cześnik, dr Jarosław Flis, prof. Mirosława Grabowska, dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Jacek Raciborski, prof. Andrzej Rychard, dr Tomasz Żukowski.

Jak podaje Joanna Załuska z Fundacji Batorego, projekt podzielony jest na kilka etapów. - Zakłada zabezpieczenie kart wyborczych z 1000 obwodów głosowania - mówi. 

Eksperci sprawdzą, czy wynik zgadza się z protokołem przesłanym do PKW. Przyjrzą się także głosom nieważnym - czy częściej była to pusta karta wrzucona do urny, tak jak w poprzednich latach, czy częściej występowało np. podwójne skreślenie. Jeśli okaże się, że dominował drugi przypadek, wówczas możliwa jest analiza, czy oba skreślenia wykonano jednym długopisem lub jednym charakterem pisma.

Reklama

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy