Reklama

Reklama

Wybory samorządowe 2014

Posiedzenie zarządu PO. Kto zostanie szefem kampanii?

Rozpoczęło się posiedzenie zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej, podczas którego zostaną zatwierdzeni kandydaci w wyborach uzupełniających do Senatu w trzech okręgach. Możliwe, że Platforma wybierze szefa kampanii PO w wyborach samorządowych.

Zarząd ma zatwierdzić kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w trzech okręgach: na Śląsku, na Mazowszu i w woj. świętokrzyskim. W okręgu nr 73 obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki PO wystawia lidera partii w tym mieście, posła Marka Krząkałę; w Świętokrzyskiem (okręg nr 82 - na który składa się pięć świętokrzyskich powiatów: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki) posła Zbigniewa Pacelta, a na Mazowszu (okręg nr 47, który obejmuje powiaty: garwoliński, miński i węgrowski) burmistrza miasta Mrozy Dariusza Jaszczuka.

Reklama

Prawdopodobnie zarząd PO wybierze też szefa kampanii w wyborach samorządowych; według nieoficjalnych informacji PAP, propozycję objęcia tej funkcji otrzymał poseł Robert Tyszkiewicz.

Omówiony może zostać też temat porozumienia Platformy z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i kierowanym przez niego Stowarzyszeniem Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ) przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Według dolnośląskich polityków PO, partia najprawdopodobniej nie wystawi swojego kandydata na prezydenta Wrocławia i poprze Dutkiewicza, który rządzi Wrocławiem już trzecią kadencję; utworzone mają zostać także wspólne listy do sejmiku dolnośląskiego i rady Wrocławia.

Politycy PO nie wykluczają również, że podczas spotkania zarządu może pojawić się temat ewentualnego kandydowania premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Szczyt UE, który ostatecznie obsadzi to stanowisko zaplanowany jest na 30 sierpnia.

Po zakończeniu ubiegłotygodniowego szczytu Unii w Brukseli Tusk powiedział, że nie sądzi, by coś się zmieniło, jeśli chodzi o jego ewentualne kandydowanie na szefa Rady Europejskiej. "Dla mnie priorytetem jest Polska" - deklarował, przyznając jednocześnie, że woli trzymać w zapasie każdy wariant.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy