Reklama

Reklama

Wybory samorządowe 2014

II tura wyborów: Trwa głosowanie. Naruszenia ciszy wyborczej

W 890 gminach trwa głosowanie w II turze wyborów samorządowych. Od rana do PKW spływają z całego kraju informacje o otwarciu lokali wyborczych. Na razie doszło do niespełna 40 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej.

W 890 gminach otwarto lokale wyborcze w II turze wyborów samorządowych, w których o wybór ubiega się 1774 kandydatów; do głosowania uprawnionych jest ponad 16 mln osób - powiedziała dziennikarzom sędzia Maria Grzelka z Państwowej Komisji Wyborczej.

Reklama

- Nie mamy żadnych informacji, by były jakieś zakłócenia w tych lokalach - dodała sędzia Grzelka. Poinformowała, że wybory odbywają się w ponad 13 tys. obwodowych komisjach wyborczych. W sześciu gminach o wybór ubiega się tylko jeden kandydat.

Według sędzi do godz. 21 w sobotę Komenda Główna Policji odnotowała niespełna 40 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej, która zaczęła się w piątek o północy.

- Nie są to jakieś szczególne przypadki - powiedziała sędzia Grzelka. Według niej, to "typowe przypadki": zrywanie plakatów wyborczych, rozdawanie ulotek, agitowanie słowne. Np. w Michałowie (Podlaskie) rozdawano ulotki, by osoby nowo zameldowane nie szły na wybory, bo grozi to odpowiedzialność karna; sprawą zajęła się policja.

Pytana, kiedy PKW będzie mogła ogłosić zbiorcze wyniki wyborów, sędzia Grzelka odparła, że zależy to od tego, kiedy spłyną wyniki od wojewódzkich komisarzy wyborczych. - Jeśli nic się nie stanie, to zbiorcze wyniki PKW mogłaby ogłosić w poniedziałek - oświadczyła.

Przypomniała, że każda obwodowa komisja wyborcza wywiesi na drzwiach lokalu protokół z wynikami.

II tura wyborów odbywa się w godzinach od 7 do 21 w 890 gminach, w których w głosowaniu 16 listopada nie wyłoniono wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Do zakończenia głosowania, planowanego na godz. 21 trwa cisza wyborcza. Obowiązuje ona nie tylko na terenie 890 gmin, w których odbędzie się głosowanie, ale dotyczy także mediów: telewizji, radia, internetu, których przekaz mógłby dotrzeć do mieszkańców gmin biorących udział w wyborach. Zakaz agitacji dotyczy więc m.in. mediów o zasięgu ogólnopolskim.

Państwowa Komisja Wyborcza nie planuje w niedzielę konferencji prasowych. Pierwsza konferencja Komisji odbędzie się przy okazji ogłoszenia wyników głosowania w II turze.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: wybory samorządowe 2014

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje