Reklama

Reklama

Wybory samorządowe 2014

II tura wyborów: Pierwsze, szacunkowe wyniki

Zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów. Dziś wybieraliśmy 890 burmistrzów, wójtów i prezydentów. Podajemy szacunkowe wyniki wyborów dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Katowic i Gdańska, oparte na sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News

Dzisiejsze głosowanie odbywało się  w 846 gminach oraz w 44 miastach na prawach powiatu. W tych miejscach żaden z kandydatów nie uzyskał ponad połowy głosów podczas I tury wyborów.

Reklama

Drugą turę wyborów w Warszawie wygrała Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), która zdobyła 56,8 proc. głosów. Jacka Sasina poparło 43,2 proc. wyborców.

Z sondażu Ipsos wynika, że urzędująca prezydent wygrała we wszystkich grupach wiekowych.

Wśród wyborców w wieku 18-29 lat miała poparcie 58,6 proc., w grupie 30-39 lat - 65,2 proc., w grupie 40-49 lat - 61,6 proc.

Z badania wynika, że mniejsze różnice między konkurentami były wśród najstarszych wyborców.

Frekwencja w stolicy wyniosła 42 proc.

W Krakowie na kolejną kadencję zostaje Jacek Majchrowski, który uzyskał 56 proc. głosów. Wygrał tym samym z Markiem Lasotą, na którego głosowało 44 proc. krakowian.

Z sondażu wynika, że Lasota miał większe poparcie wśród wyborców z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zasadniczym zawodowym. Z kolei urzędującego prezydenta poparło więcej osób z wykształceniem średnim, pomaturalnym, licencjackim i wyższym.

Frekwencja w tym mieście wyniosła 34,3 proc.

Fotel prezydenta Poznania przypadł Jackowi Jaśkowiakowi (57,6 proc.), który pokonał dotychczasowego włodarza miasta Ryszarda Grobelnego (42,4 proc.). Grobelny był prezydentem Poznania przez 16 lat.

Frekwencja w tym mieście wyniosła 33 proc. 

Na Jaśkowiaka zagłosowało 66,7 proc. wyborców z grupy 18-29 lat oraz 66,6 proc. z grupy wiekowej 30-39 lat. Grobelny zdobył przewagę jedynie w grupie wiekowej 60 lat i więcej.

We Wrocławiu wygrał obecny prezydent Rafał Dutkiewicz. Z wynikiem 52,7 proc. pokonał swoją rywalkę Mirosławę Stachowiak-Różecką (PiS), która uzyskała 47,3 proc. 

W Gdańsku starcie w II turze wygrał Paweł Adamowicz, który zdobył 59,4 proc. głosów. Andrzej Jaworski (PiS) uzyskał 40,6 proc. głosów.

Frekwencja w tym mieście wyniosła 35 proc.

Z sondażu wynika, że na Adamowicza głosowało najwięcej kobiet. Poparli go również absolwenci uczelni wyższych.

Marcin Krupa pokonał w Katowicach Andrzeja Sośnierza (PiS), który uzyskał 30,3 poparcia. Na Krupę głosowało 69,7 proc. osób.

Krupa - jak wynika z sondażu Ipsos - miał  poparcie we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od wykształcenia wyborców. Jesli chodzi o płeć, to częściej głosowały na niego kobiety.

Łącznie w I i II turze zostanie wyłonionych blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów.

System informatyczny PKW

PKW podjęła decyzję o zastosowaniu w II turze wyborczego systemu informatycznego.

W przypadku "niemożliwych do usunięcia" problemów komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania - takie wytyczne dla komisji PKW przyjęła w środowej uchwale.

***

Kandydat PiS Andrzej Wnuk został w II turze wybrany na prezydenta Zamościa (Lubelskie). Wygrał przewagą 133 głosów z dotychczasowym prezydentem tego miasta Marcinem Zamoyskim. Oficjalne wyniki wyborów podał urzędnik wyborczy w Zamościu Karol Garbula. Wnuk uzyskał 9451 głosów (50,35 proc.), a Zamoyski - 9318 głosów (49,65 proc.).

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Olsztyn: Grzymowicz ponownie prezydentem miasta

Biedroń będzie prawdopodobnie prezydentem Słupska

Chrzanowski wygrywa w Łomży

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje