Reklama

Wybory prezydenckie we Francji, cz. 2 [na żywo]

Emmanuel Macron i Marine Le Pen będą walczyć o fotel prezydenta w II turze.

Zamykamy relację na żywo. Dziękujemy za spędzenie wieczoru wyborczego z Interią.

***

22:50

Francois Fillon: Trzeba wybrać to, co najlepsze dla naszego kraju. Zwłaszcza kiedy ekstremiści przybliżyli się do władzy. Program społeczny i gospodarczy Frontu Narodowego doprowadzi Francję do upadku. Nie ma innego wyboru, jak zagłosować przeciw skrajnej prawicy. Oddam głos na Emmanuela Macrona

22:42

Michel Barnier - unijny negocjator w sprawie Brexitu - jest zadowolony z wyniku Emmanuela Macrona. "Patriota i Europejczyk, wierzę w Emmanuela Macrona 7 maja. Francja powinna pozostać w Unii Europejskiej".

Reklama

22:33

Macron zadeklarował, że jest gotowy podjąć to "wielkie wyzwanie". "Zwyciężymy!" - powiedział, kończąc swoje wystąpienie.

22:28

Emmanuel Macron do Francuzów: Mam nadzieję, że za dwa tygodnie zostanę waszym prezydentem.

22:25

Emmanuel Macron podczas wystąpienia podziękował również rodzinie i swojej żonie Brigitte:

22:24

W Nantes doszło do zamieszek po ogłoszeniu pierwszych wyników głosowania:

22:20

Emmanuel Macron podziękował kontrkandydatom. Podziękował również tym, którzy go wspierali, za determinację i energię.

22:10

Co prawda częściowe wyniki po przeliczeniu 20 mln kart wyborczych wskazują na wygraną w pierwszej turze Marine Le Pen, ale trzeba pamiętać, że wyniki te nie uwzględniają danych z dużych miast  - zaznacza Reuters.

22:00

21:54

Marine Le Pen przyjmuje gratulacje w Henin-Beaumont.

21:47

Francuskie MSW informuje, że częściowe wyniki po przeliczeniu 20 mln kart wyborczych wskazują na wygraną Marine Le Pen - pisze agencja Reuters. Według tych danych Le Pen ma 24,38 proc. głosów, a Emmanuel Macron 22,19 proc.

21:43

Francois Fillon, który odpadł po I turze, zaapelował do wyborców, by poparli centrystę Emmanuela Macrona, gdyż zwycięstwo skrajnie prawicowej Marine Le Pen oznaczałoby bankructwo kraju.

21:40

Dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych: jeśli wyniki sondaży się potwierdzą i w II turze wyborów prezydenckich we Francji znajdzie się szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, to będzie to oznaczało, że skrajna prawica jest coraz silniejsza.

21:28

Agencja Associated Press podkreśla, że po raz pierwszy we współczesnej historii Francji do drugiej tury nie zakwalifikował się kandydat żadnej partii głównego nurtu, co "wywraca" system polityczny tego kraju.

21:15

"Francuzi wyrazili dziś pragnienie odnowy" - powiedział Macron.

20:50

Emmanuel Macron i Marine Le Pen w drugiej turze.

Polecamy zdjęcia:

20:46

20:43

Na Twitterze Marine Le Pen również spokojnie:

20:37

Na koncie twitterowym Emmanuela Macrona cisza...

20:35

Pochodzący z Amiens 39-letni Macron wychowywał się w rodzinie lekarzy i ukończył prestiżową szkołę administracji państwowej École nationale d'administration. Przez kilka lat pracował jako urzędnik, ale później nawiązał namiętny romans z finansjerą. Jako bankier u Rothschildów stał się milionerem. 

Do polityki wciągnął go Francois Hollande, również absolwent ENA. Macron w 2012 roku został zastępcą sekretarza generalnego w Pałacu Elizejskim, a dwa lata później ministrem gospodarki.

20:32

"Przystojny bankier z elitarnej szkoły, uwodzący wyborców z lewa i prawa to wymarzony kandydat, by establishment mógł wreszcie odegrać się za porażki w USA i Wielkiej Brytanii".

Przypominamy materiał o Emmanuelu Macronie (tekst dostępny TUTAJ)

20:26

Jak podaje Associated Press, premier Francji Bernard Cazeneuve wezwał do zbojkotowania w drugiej turze ubiegającej się o fotel prezydenta kandydatki Marine Le Pen i oddania głosu na Emmanuela Macrona.

20:20

Scenariusz na drugą turę:

20:15

Frekwencja wyniosła 77 proc.

20:13

Sondaże przedwyborcze wskazywały, że w drugiej turze Macron zdecydowanie pokona szefową Frontu Narodowego. Ten centrowy polityk podkreśla, że Francuzi potrzebują Europy. "Wzmocnimy sojusz z Niemcami, by odbudować Europę naszych ambicji" - zapowiadał na jednym z wieców wyborczych Macron, który określa się jako "kandydat postępu". "Nie będziemy się bać ani przez chwilę, (...) bo budujemy przyszłość w Europie, którą wzmocnimy. Nie pozwolimy, by cywilizowany świat się rozpadł; jesteśmy za to odpowiedzialni" - mówił.

20:09

Goście oczekujący na wejście na antenę obserwują ogłoszenie wyników. Przyjęto je ze spokojem, poruszenia nie było.

20:05

Sondaż Harris: Emmanuel Macron - 24 proc. głosów, Marine Le Pen - 22

20:01

20:00

W newsroomie poruszanie, przyszedł nowy sondaż. Macron i Le Pen w drugiej turze

19:58

Według sondażu exit poll cytowanego przez belgijską gazetę "La Libre" w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich zwyciężył Emanuel Macron, zdobywając 24 proc. głosów.

19:53

Marc Saikali (szef France24) dla Interii: To była dziwna kampania, trudna. Dla mojego pokolenia kończy się pewna era. Nie ma już lewicy i prawicy, podziału, który obowiązywał od lat 70. Macron nie jest ani prawicą, ani lewicą. Coś się kończy.

19:49

"Zbliżone wyniki czterech najpopularniejszych kandydatów, a także wydłużenie czasu otwarcia lokali wyborczych o godzinę sprawia, że wydawców telewizyjnych oblewają zimne poty" -  pisze francuski dziennik La Parisien. Bardzo możliwe jest, że o godz. 20 zobaczymy trzy, a nie dwie twarze kandydatów z najlepszymi wynikami.

19:47

Michał Michalak z France24: Na miejscu są wszyscy szefowie anten, redaktorzy naczelni, cała dziennikarska wierchuszka

19:40

We France24 trwa dyskusja, czy trzeba będzie pokazać trzy twarze zamiast dwóch.

19:35

Jak donosi nasz korespondent, powołując się na France24: na pierwszym miejscu Macron, na drugim Le Pen, dalej Melenchon i Fillon. Ale Melenchon bardzo blisko Le Pen.

19:31

Michał Michalak #znadsekwany: Jesteśmy za kulisami France24. Wszystko zapięte na ostatni guzik przed godziną zero - przed 20. Ogólne wrażenie tutaj jest takie, że kampania była wyczerpująca, za długa i nie dotyczyła najważniejszych spraw, lecz kręciła się wokół coraz to nowych skandali.

19:26

Beata S. mieszka we Francji od 20 lat. Jest magistrem filologii, ale we Francji, pracuje fizycznie. Głosowała na liderkę uznawanego za skrajnie prawicowy Frontu Narodowego. Mówi o tym - jak podaje PAP - z lekkim zażenowaniem: "Mieszkam na dalekim przedmieściu Paryża i widzę, że tu już nie ma Francji. Ludzie, którzy tu mieszkają, nie uznają żadnych praw, nawet prawa jazdy, i w nocnych hałaśliwych rodeo obtłukują zaparkowane samochody. Policja nie ma tu wstępu, Francuzi i Europejczycy żyją w strachu".

19:21

19:12

Nad bezpieczeństwem 67 tys. lokali wyborczych czuwało 50 tys. policjantów. Ze względu na ostatnie ataki terrorystyczne, wzmocniono środki bezpieczeństwa. Przypomnijmy: wybory odbywają się w kraju, w którym obowiązuje stan wyjątkowy.

19:09

Adrien Gontier, Francuz mieszkający Waszyngtonie, powiedział, że, głosując w wyborach prezydenckich, wypełnia swój obywatelski obowiązek.

"Stany Zjednoczone są doskonałym przykładem tego, co się dzieje, gdy ludzie nie głosują, lub źle głosują" - powiedział. Dodał że nie chce, by kolejny Trump był we Francji.

Więcej na ten temat TUTAJ.

19:05

W sztabie wyborczym Emmanuela Macrona (prowadził w ostatnich sondażach) wyczekiwanie i nadzieja.

19:03

Kogo Polacy widzieliby na stanowisku prezydenta Francji? Zachęcamy do udziału w głosowaniu:

19:01

W Paryżu jest wysłannik Interii Michał Michalak:

19:00

O godz. 19 zamknięto część lokali wyborczych. W większych miastach głosować można do godz. 20.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy