Reklama

Reklama

Wiec Fillona. "Le Pen to ruska babuszka"

FKandydat prawicy na prezydenta Francji Francois Fillon zapewnił w niedzielę na wiecu przedwyborczym w Paryżu, że przywróci potęgę Francji i że zapewni jej bezpieczeństwo i obronę.

Przed wejściem kandydata prawicy kolejni mówcy rozgrzewali zgromadzenie, wymieniając jego konkurentów wyborczych i wyliczając klęski, jakie przynieść mogą ich programy. Kończąc za każdym razem: "Jest tylko jeden kandydat godny wyboru - Francois Fillon".

Halę niezbyt szczelnie wypełniali jego entuzjastyczni zwolennicy. Choć było stoisko "młodzież z Fillonem", większość zgromadzonych była w wieku dojrzałym. Według sztabu Fillona, przybyło ok. 25 tys. osób.

Głównym celem ataków byli prowadzący w sondażach: były minister gospodarki Emmanuel Macron, przedstawiany jako "spadkobierca" prezydenta Francois Hollande'a i liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen, opisana jako "ruska babuszka która, jeśli się ją otworzy, to pod spodem znajdzie się Macrona".

Reklama

"Francja będzie pierwszą potęgą Europy"

W przerywanym burzliwymi owacjami przemówieniu Fillon obiecał modernizację i przywrócenie należnego miejsca Francji, która jest "od tysiąca lat wśród czołowych narodów świata".

Zapewnił, że nie chce "władzy dla władzy", ale po to, by "móc postawić Francję na nogi", przywrócić pełne zatrudnienie, uczynić z Francji "pierwszą potęgę Europy". Obiecał, że dokona tego "w mniej niż 10 lat".

W przedwyborczym ferworze kandydat prawicy obiecał wszystkim właściwie kategoriom pracowniczym, jak i pracodawcom, korzyści z jego reform ekonomicznych.

Zapewnił, że odbuduje autorytet państwa, i że nie będzie stref, "do których policja i strażacy nie mają wstępu".

"Przyjaciele, bądźmy dumni z bycia Francuzami" - krzyknął kandydat, a nieco później stwierdził, że "prawa gościnności nie są jednokierunkowe". "Imigracja bez integracji, bez asymilacji musi się skończyć" - oznajmił.

"Zapewnię pokój. Jeśli trzeba, to mieczem"

Od muzułmanów żyjących we Francji zażądał "jednoznacznego odrzucenia nierówności między kobietami i mężczyznami i zaprzestania banalizacji antysemityzmu".

Kandydat obiecał, że będzie potrafił "chronić interesów gospodarczych", zapewni pokój, "mieczem jeśli trzeba", i że będzie prowadzić "wojnę przeciw totalitaryzmowi i islamskiemu".

Gwizdy rozległy się, gdy zapowiedział "obronę prawa Izraela do istnienia", nieśmiałe brawa przywitały zapewnienie "poparcia dla państwa palestyńskiego", burzliwa owacja obietnicę "obrony chrześcijan na Wschodzie".

Mówiąc o Unii Europejskiej, Francois Fillon przedstawił się jako "suwerenista, który walczy o suwerenną Europę". "Tylko ja mówię wam, że lepiej jest ratować Europę niż uciekać z niej" - przekonywał.

Z Paryża Ludwik Lewin

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy