Reklama

Reklama

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Posłanka Lewicy wręczyła prezydentowi list

Tuż po zakończeniu prezydenckiego orędzia w stronę Andrzeja Dudy skierowała się posłanka Lewicy Wanda Nowicka z listem w dłoni. Moment wręczenia pisma uchwyciły kamery. W rozmowie z Polsat News Nowicka wyjawiła, co znalazło się w korespondencji.

Andrzej Duda złożył w czwartek (6 sierpnia) przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę prezydencką. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta na drugą kadencję.

Po złożeniu przysięgi prezydent wygłosił orędzie, w którym zapewniał m.in., że chce być prezydentem "polskich spraw". "Spraw ważnych dla wszystkich Polaków. Tak dla moich wyborców jak i dla tych, którzy poparli innych kandydatów" - wskazywał (więcej na ten temat w naszej relacji na żywo).

Reklama

Po skończonym przemówieniu, gdy Andrzej Duda wracał na swoje miejsce, podeszła do niego posłanka Lewicy i była wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Wręczyła prezydentowi list, a moment ten uchwyciły kamery. Prezydent dokument przyjął.

"To list Lewicy w obronie aktywistek represjonowanych przez policję z prośbą o interwencje w tej sprawie" - powiedziała później Nowicka w rozmowie z Polsat News. "Mam nadzieję, że podejdzie do tego poważnie i podejmie interwencję" - podkreśliła. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu, w nocy z wtorku na środę (z 28 na 29 lipca), na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią. Policjanci zatrzymali już kilka osób.

"Nie może być tak, by uznać tęczową flagę za coś, co obraża, żeby represjonować jakąś grupę społeczną, która czuje się dyskryminowana" - zaznacza Nowicka. W nawiązaniu do orędzia Andrzeja Dudy zauważyła, że skoro prezydent mówi, że jest "prezydentem wszystkim Polaków", to oznacza to także, że jest prezydentem osób LGBT. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy